' Українсько-польська декларація примирення від 28.06.2013р. | Костели і каплиці України

Костели і каплиці України

Покровитель України

св. Архангел Михаїл
   КАТЕДРИ, КОСТЕЛИ & КАПЛИЦІ   ПОДІЇ, ДОКУМЕНТИ & ПУБЛІКАЦІЇ    СВЯТІ, АРХІПАСТИРІ & ПАСТИРІ    
Події, документи і публікації / 2010-2018 РОКИ / 2013 / Червень: 49

1 2 3 4 5
Українсько-польська
декларація примирення від 28.06.2013р.
 28, Червень, 2013 Пастирський лист, звернення28.06.2013 16:33

Декларація Верховного Архієпископа Святослава Шевчука, Митрополита Києво-Галицького Української Греко-Католицької Церкви, Архієпископа Юзефа Міхаліка, Перемишльського Митрополита латинського обряду, Голови Конференції Єпископату Польщі, Архієпископа Мечислава Мокшицького, Львівського Митрополита латинського обряду, Голови Конференції Римо-Католицького Єпископату України, Архієпископа Івана Мартиняка, Митрополита Перемишльсько-Варшавського Української Греко-Католицької Церкви.

  «Нехай завдяки очищенню історичної пам’яті
усі будуть готові поставити вище те,
що єднає, а не те, що розділяє
»
(бл. Йоан Павло ІІ)

Зустріч відбулась у Варшаві, напередодні урочистостей вшанування 70-ї річниці злочину на Волині, яку символізує «кривава неділя» 11 липня 1943 року. Жертвами кровопролиття та етнічних чисток стали десятки тисяч невинних людей, зокрема жінки, діти і старші, передовсім поляки, але й також українці, і ті, які рятували сусідів та родичів, які перебували у небезпеці. Жертва їхнього життя закликає нас у ці дні до особливо глибокого замислення, до гарячої молитви про відпущення гріхів і прощення, а також про ласку відваги стати у правді перед Богом і людьми. Сімдесятиріччя трагічних подій - це нагода звернутись до українців і поляків із закликом про подальші кроки на шляху до братерського зближення, яке не можливе без щирого примирення. До цього нас заохочує і 1025-ліття Хрещення Русі, а також перший рік підготовки до відзначення 1050-ліття Хрещення Польщі. Необхідно наголосити, що при хрещенні людина і народ приймає не лише відпущення гріхів та надію на спасіння, а й готовність жити Євангелієм Ісуса Христа з Його наказом прощати провини.

Усвідомлюємо, що лише правда може зробити нас вільними (Ів. 8, 32), правда, яка нічого не прикрашає і не оминає, яка нічого не замовчує, але веде до пробачення і відпущення гріхів. Будучи дітьми одного Отця на небі, спрямовуймо до Його милосердя прохання про прощення в дусі молитви: «Прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим». Пам’ятаймо при цьому гарні сторінки спільної історії наших народів, радості та успіхи співпраці і не забуваймо кривди, заподіяні особливо під час Другої світової війни та після неї. Християнська оцінка злочину на Волині вимагає однозначного осудження і перепросин. Вважаємо, що насилля та етнічні чистки за жодних обставин не можуть бути методом вирішення конфліктів між народами, не можуть бути виправданими ані політичною, ані економічною, ані релігійною ситуацією.

Прагнемо вшанувати пам’ять невинно загиблих, попросити пробачення в Бога за вчинені злочини і закликати всіх українців і поляків як у Польщі, в Україні, так і в цілому світі, до відваги відкрити серця та розум для взаємного прощення і примирення.

Хочемо нагадати слова кардинала Любомира (Гузара), висловлені в 2001 році, про те, що «деякі сини та дочки Української Греко-Католицької Церкви чинили зло, на жаль, свідомо і добровільно, своїм ближнім власного народу та інших народів». Як Глава Греко-Католицької Церкви хочу повторити ці слова й сьогодні та попросити пробачення у братів-поляків за злочини, скоєні в 1943 році.

В ім’я правди вважаємо, що прощення і прохання про вибачення вимагає позиція тих поляків, які чинили зло українцям і відповідали насиллям на насилля. Як Голова Єпископату Польщі прошу у братів-українців пробачення.

До сьогодні поляки та українці тримають у своїй пам’яті болючі рани і спогади про Волинську трагедію. Особливо помітні вони в сучасному українському суспільстві, добро якого найважливіше і для Римо-Католицької Церкви в Україні. Тому приєднуюсь до заклику про примирення як Голова Римо-Католицького Єпископату України. Надіюся, що попри трагічне минуле, добросусідські і християнські відносини поляків та українців можливі всюди, де вони зустрічаються, співпрацюють чи думають про майбутнє.

Осуду потребує і крайній націоналізм та шовінізм, бо разом з атеїстичним і тоталітарним комунізмом це була ідеологія, яка у ХХ столітті призвела до мільйонів жертв. Те, що дехто вважав виправданим в очах Бога, виявлялося беззаперечним нехтуванням Його Заповідей. Перед лицем Бога, у світлі Його твердої вимоги «Не вбивай!», висловлюємо гірке усвідомлення проступків, бо ніщо не виправдовує взаємну ворожість, яка призводить до пролиття братньої крові.

Об’єктивне дослідження фактів, а також представлення масштабу трагедії минулого стає нагальною справою та завданням істориків і спеціалістів, бо лише пізнання історичної правди може втихомирити розбурхані довкола цієї справи емоції. Закликаємо українських та польських науковців до дослідження історичних джерелах та співпраці в поясненні обставин тих жахливих злочинів, а також до формування списку імен всіх тих, які постраждали. Бачимо потребу гідного вшанування пам’яті жертв у місцях, де вони зазнали найбільшого страждання та смерті.

Нагадуємо, що українські та польські католицькі єпископи розпочали діалог про потребу примирення обох Церков і народів ще в жовтні 1987 року під час зустрічі в Римі, напередодні Тисячоліття Хрещення Київської Русі. Роком пізніше відбулася історично-важлива Літургія на Ясній Горі за участю кардинала Юзефа Глемпа і Глави Греко-Католицької Церкви кардинала Мирослава (Любачівського). Святкування Тисячоліття Хрещення Русі Українською Греко-Католицькою Церквою на Ясній Горі, в духовній столиці Польщі, була значним кроком - знаком виходу цієї Церкви з підпілля у СРСР, де вона була заборонена і переслідувана.

Пророче значення мали слова блаженного Йоана Павла ІІ, сказані у Львові у 2001 році: «Нехай завдяки очищенню історичної пам’яті всі будуть готові поставити вище те, що єднає, а не те, що розділяє, щоб разом будувати майбутнє, оперте на взаємоповазі, на братерській спільності й співпраці, на автентичній солідарності».

У червні 2005 року у Варшаві та Львові був проголошений спільний лист Синоду Української Греко-Католицької Церкви та Конференції Єпископату Польщі. Тоді обидві сторони сказали слова: «Прощаємо та просимо прощення!», - які раніше були фундаментом польсько-німецького примирення, з надією на те, що зараз принесуть плоди в українсько-польських відносинах. Готовність до таких дій підтвердили тисячі вірних, відповідаючи: «Амінь!».

Сьогодні віддаємо шану та згадуємо тих українців і поляків, які, ризикуючи життям, рятували ближніх від смерті або по-іншому ставали на їхній захист у ті трагічні дні. Молимося разом про вічний спочинок для всіх невинних жертв, які загинули в 1943 році на Волині. Молимося і про Боже милосердя для тих, котрі піддалися ідеології насилля та ненависті, а також за те, щоби війна, яка давно закінчилася на наших землях не жевріла й досі в людських серцях. Тому, маючи на увазі теперішні та майбутні покоління, повторюємо від імені наших Церков, що ненависть і насильство - це завжди вияв деградації людини та народу; натомість пробачення, братерство, співчуття, допомога і любов стають гідним і довготривалим фундаментом культури людського співжиття.

Думаючи про майбутнє, усвідомлюємо, що без єдності Церква не буде правдивою у виконанні своєї євангельської місії, а наші народи не матимуть перспективи співпраці та розвитку як у релігійній, так і в політичній сферах. Вважаємо, що співпраця вільної України та вільної Польщі необхідна для того, щоб у цій частині Європи панував мир, була забезпечена свобода віросповідання кожного, а права людини не опинялися під загрозою. Бачимо потребу спільного свідчення християн України та Польщі в Європі, яка об’єднується. Разом стоїмо перед викликами, що створюють секуляризація і спроба організації життя за принципом «ніби Бога не існує». Ми частина Божої любові і, згідно з заохоченням Святішого Отця Франциска, повинні бути ланкою в ланцюзі любові у світі. Церкви, які досвідчили мучеництва, мають особливе право пригадувати Європі про її християнське коріння.

Нехай Господь спогляне на Церкву на наших землях і допоможе українському та польському народам жити в мирі, взаємно ділитися своїм духовним багатством, а також вносити свій вклад у єдність та майбутнє Європи!

Надсилаємо також братнє вітання братам-православним, вірячи, що процес взаємного примирення вилікує рани, які стоять на перешкоді гармонійного співіснування народів та ширшого прагнення єдності Христової Церкви.

+ Святослав Шевчук,
Верховний Архієпископ, Митрополит Києво-Галицький
Української Греко-Католицької Церкви,

+ Юзеф Міхалік,
Архієпископ Перемишльський, Митрополит латинського обряду,
Голова Конференції Єпископату Польщі,

+ Мечислав Мокшицький,
Архієпископ Львівський, Митрополит латинського обряду,
Голова Конференції Римо-Католицького Єпископату України,

+ Іван Мартиняк,
Архієпископ-Митрополит Перемишльсько-Варшавський,
Української Греко-Католицької Церкви

Варшава, 28 червня 2013 року Божого,
ekai.pl, ugcc.org.ua

Останні публікації за рубрикою: ТАЇНСТВА, ОБРЯДИ, ПРОЦЕСИ / Прощення, примирення: 1) 05.07.2018 «Пастирське звернення єпископа Віталія Скомаровського з нагоди 75 річниці Волинської трагедії»; 2) 03.07.2018 «Слово архієпископа Мечислава Мокшицького у 75 роковини Волинської трагедії»; 3) 21.03.2018 «Польща-Україна: є криза, буде катастрофа»; 4) 13.03.2018 «Ukrainiec nie jest moim bratem! У Польщі погіршилось ставлення також до інших народів»; 5) 11.07.2017 «Спільна молитва у Павлівці на Волині за жертви Волинської трагедії 40-их років ХХст.»; 6) 27.04.2017 «Заява Українського інституту національної пам’яті щодо нищення братської могили вояків УПА в Польщі»; 7) 15.03.2017 «У співкатедрі Києва спільнота св. Егідія провела молебень за мир»; 8) 16.11.2016 «Молитва за мир у Київському співкафедральному соборі»; 9) 01.11.2016 «Урочистість Всіх Святих на Личаківському цвинтарі у Львові вже не об'єднує католиків обох обрядів!?»; 10) 26.08.2016 «Спільна пам'ять повинна нас об'єднувати: заклик українських та польських неурядових організацій»; 11) 25.08.2016 «Партія влади у Польщі переслідує найвідомішу польську письменницю за її українське походження»; 12) 25.08.2016 «Niech żyje Ukraina!»; 13) 08.08.2016 «Чому в польських рейтингах ненависті українці попереду німців?»; 14) 31.07.2016 «У Милошовичах на Львівщині відкрили пам’ятник українським жертвам Армії Крайової»; 15) 22.07.2016 «Заява Комітету Верховної Ради України у закордонних справах у зв’язку з ухваленням Сенатом і Сеймом Республіки Польща постанов від 7 і 22 липня 2016 року щодо Волинської трагедії»; 16) 10.07.2016 «Пастирське послання єпископа Віталія Скомаровського з нагоди 73 роковин Волинської трагедії»; ...
Останні публікації за рубрикою: ЦЕРКВА І… / Держава, суспільство / Жертви тоталітаризму, війн: 1) 11.11.2018 «Київська співкатедра: 100-річчя незалежності Польщі та молитва за загиблих у Січневому повстанні»; 2) 11.11.2018 «Львівська катедра: 100-річчя незалежності Польщі та молитва за загиблих у війні українців»; 3) 03.11.2018 «Меси за померлих на цвинтарі Луцька і меморіалі Харкова»; 4) 01.11.2018 «Львів: урочистість Всіх Святих на Личаківському кладовищі»; 5) 20.10.2018 «У Фастові освятили пам'ятну таблицю полякам, вбитим органами НКВС у 1937-1938 роках»; 6) 05.07.2018 «Пастирське звернення єпископа Віталія Скомаровського з нагоди 75 річниці Волинської трагедії»; 7) 03.07.2018 «Слово архієпископа Мечислава Мокшицького у 75 роковини Волинської трагедії»; 8) 02.07.2018 «Меса у Львівській катедрі у 77 річницю знищення польських науковців»; 9) 29.06.2018 «Відпуст та освячення таблиці жертвам війни та репресій у Луцькій катедрі»; 10) 24.04.2018 «Харків: молебень перед катедрою у 103 річницю геноциду вірмен»; 11) 10.04.2018 «Молитви за жертви Смоленської трагедії в катедрах Львова та Луцька»; 12) 10.03.2018 «Молитва за загиблих в Сагрині у Польщі на Холмщині в 74-у річницю трагедії»; 13) 03.03.2018 «У Польщі молилились за загиблих в Павлокомі на Ряшівщині в 73-у річницю трагедії»; 14) 25.02.2018 «Молитва за загиблих в Гуті Пеняцькій на Львівщині в 74-у річницю трагедії»; 15) 13.12.2017 «Анджей Дуда в Харківській катедрі передав «Хрест пам'яті поляків, вбитих на цих теренах»»; 16) 23.11.2017 «Звернення римсько-католицьких єпископів з нагоди Дня пам’яті жертв Голодоморів та політичних репресій»; ...
Останні публікації за рубрикою: ВСЕЛЕНСЬКЕ ДУХОВЕНСТВО / Закордонні архіпастирі / Інше: 1) 15.01.2018 «У Польщі 2018 рік об'явили роком нашого земляка архієпископа Ігнатія Токарчука»; 2) 23.09.2017 «Відзначення сторіччя кардинала Владислава Рубіна у співкатедрі в Любачеві (Польща)»; 3) 23.10.2013 «Відсторонення єпископа-марнотрата, який у шість разів перевитратив кошти на свою резиденцію»; 4) 28.06.2013 «Підписання у Варшаві українсько-польської деклараціі примирення»; 5) 27.06.2013 «Архієпископ Юзеф Міхалік: частина провини за Волинську трагедію лежить на поляках»; 6) 26.06.2013 «Архієпископ Святослав Шевчук: у тексті українсько-польської декларації не звучатиме слово «геноцид»»; 7) 23.06.2013 «Єпископи Польщі затвердили текст заяви щодо 70-ї річниці Волинської трагедії»; 8) 21.06.2013 «Спільну заяву щодо Волинської трагедії оголосять у Польщі 28 червня»; 9) 13.05.2013 «Якою буде доля східного доробку кардинала Юзефа Глемпа?»; 10) 03.05.2013 «Єпископи РКЦ в Польщі разом з владиками УГКЦ готують спільне звернення щодо Волинської трагедії»; 11) 01.09.2007 «Ювілей у Влоцлавку (Польща)»;
Останні публікації за рубрикою: ІНШІ ЦЕРКВИ / Інші католики / Греко-католики: 1) 06.11.2018 «У Львівській курії зустрілись ведучі реколекцій 'Lectio Divina'»; 2) 13.10.2018 «Від костелу до церкви: Фатімські богослужіння і процесія у Чернівцях-Садгорі»; 3) 24.09.2018 «Зустрічі місіонерів-облатів в Обухові на Київщині та сестер-шариток - в Синяку на Закарпатті»; 4) 19.07.2018 «У Харкові на Салтівці освятили придорожну капличку»; 5) 02.07.2018 «Блаженний єпископ Григорій Хомишин - пророк України»; 6) 28.06.2018 «Ужгород: святкування за участю римсько-католицьких єпископів 15-тої річниці перенесення мощей бл. Теодора Ромжі»; 7) 25.04.2018 «Реколекції дружин греко-католицьких священиків в римсько-католицькій парафії у Берегові на Закарпатті»; 8) 18.04.2018 «Формаційні курси духовенства Київської архієпархії УГКЦ у Зарічанах на Житомирщині»; 9) 13.04.2018 «Щорічна формаційна зустріч капуцинів в Ужгороді»; 10) 09.04.2018 «Відпуст Благовіщення Господнього у Черкасах»; 11) 08.04.2018 «Храмове свято Божого Милосердя в Покровську на Донеччині»; 12) 01.04.2018 «Урочистість Воскресіння Господнього біля дверей колишнього костелу у Севастополі в Криму (оновлено)»; 13) 24.03.2018 «Хресна хода католиків обох обрядів вулицями Одеси до костелу св. Ап. Петра»; 14) 05.03.2018 «Фільм «Блаженний священномученик Григорій Хомишин»»; 15) 03.03.2018 «У Польщі молилились за загиблих в Павлокомі на Ряшівщині в 73-у річницю трагедії»; 16) 14.02.2018 «Львів: сокільницькі греко-католики передали римо-католикам скульптурки з колишнього костелу»; ...
Останні публікації за рубрикою: АРХІПАСТИРІ УКРАЇНИ / Служіння за кордоном: 1) 29.06.2018 «Польща: 34 річниця інгресу єпископа Мар'яна Яворського до Любачівської прокатедри. Презентація IV тому альбому про Львівську архідієцезію»; 2) 16.10.2017 «Уродженця України єпископа Вацлава Сьвєжавського похоронили в Сандомирі в Польщі»; 3) 23.09.2017 «Відзначення сторіччя кардинала Владислава Рубіна у співкатедрі в Любачеві (Польща)»; 4) 26.07.2017 «У Польщі архієпископ Мокшицький передав парафіям мощі св. Йоана Павла ІІ та отримав срібну медаль «Labor Omnia Vincit»»; 5) 20.05.2017 «Kard. Jaworski złożył Order Orła Białego jako wotum dziękczynne Matce Bożej Kalwaryjskiej»; 6) 20.05.2017 «Польща: орден Білого Орла став подячним даром Матері Божій Кальварійській від кардинала Мар'яна Яворського»; 7) 25.03.2017 «Люблін у Польщі: конференція «Блаженний Григорій Хомишин, греко-католицький Станіславівський єпископ: життя, діяльність, традиція»»; 8) 26.02.2017 «Краків: прем'єра фільму про архієпископа-вигнанця Євгенія Базяка»; 9) 01.02.2017 «Фоторозповідь: похоронні урочистості єпископа Станіслава Падевського»; 10) 01.02.2017 «Похоронні урочистості єпископа Станіслава Падевського OFM Cap»; 11) 03.10.2016 «Лукавець (Польща): архіпастирі України на похороні П. Мокшицького - батька Львівського митрополита»; 12) 20.08.2016 «Урочистість в Кальварії Зебжидовській з нагоди 90-річчя кардинала Мар'яна Яворського»; 13) 25.06.2016 «66-та річниця священичих свячень кардинала Яворського в Кальварії Зебжидовській в Польщі»; 14) 07.06.2016 «XX Національний конкурс біблійних знань у Непокалянуві біля Варшави (Польща)»; 15) 21.05.2016 «Архіпастирі з України на інгресі митрополита у Перемишлі (Польща)»; 16) 09.05.2016 «У Люблені (Польща) відбулась конференція, присвячена 25-річчю відновлення структур Львівської архідієцезії»; ...
Останні публікації за рубрикою: ІНШЕ / Історія: 1) 09.11.2018 «Усна мова жителів Київської Русі свідчить про те, що єдиними її нащадками є українці!»; 2) 18.11.2017 «Чи мала рацію Верховна Рада, зробивши 25 грудня святковим днем?»; 3) 23.03.2017 «Конференція «Віхи історії Римо-католицької церкви: розвінчання міфів» у Рівному»; 4) 25.08.2016 «Історики нарахували кілька назв України»; 5) 13.02.2016 «Уроки історії. Від рейхсконкордату до енцикліки»; 6) 11.07.2014 «В Запоріжжі хочуть перенести дату заснування міста на 800 років»; 7) 12.12.2013 «Відроджуємо історичну правду про християнізацію Русі-України у 860-х роках»; 8) 15.10.2013 «У Холмі знайдено мури церкви, яку звів король Данило Галицький»; 9) 21.08.2013 «Протистояння язичництва і християнства на Русі: від Оскольда до Володимира, ч. 4»; 10) 14.08.2013 «Протистояння язичництва і християнства на Русі: від Оскольда до Володимира, ч. 3»; 11) 07.08.2013 «Протистояння язичництва і християнства на Русі: від Оскольда до Володимира, ч. 2»; 12) 02.08.2013 «Протистояння язичництва і християнства на Русі: від Оскольда до Володимира, ч. 1»; 13) 28.06.2013 «Підписання у Варшаві українсько-польської деклараціі примирення»; 14) 27.06.2013 «Архієпископ Юзеф Міхалік: частина провини за Волинську трагедію лежить на поляках»; 15) 26.06.2013 «Архієпископ Святослав Шевчук: у тексті українсько-польської декларації не звучатиме слово «геноцид»»; 16) 26.06.2013 «Таємниці козятинського костелу на Вінничині»; ...
Костели і каплиці України
Сторінки розділу «Події, документи і публікації / 2010-2018 РОКИ / 2013 / Червень» були завантажені 591 921 разів
© 2014-2018 Єпископ Мар'ян Бучек (Харків - Львів)  &  Ігор Седельник (Львів)