'' Костели і каплиці України. Промова єпископа Бучека на честь кардинала Яворського під час IV Кирило-Мефодіївських зустрічей у Сандомирі (Польща)

Костели і каплиці України

Покровитель України

св. Архангел Михаїл
   КАТЕДРИ, КОСТЕЛИ & КАПЛИЦІ   ПОДІЇ, ДОКУМЕНТИ & ПУБЛІКАЦІЇ    СВЯТІ, АРХІПАСТИРІ & ПАСТИРІ    
Події, документи і публікації / АРХІПАСТИРІ УКРАЇНИ / Публікації, інтерв'ю: 359

Промова
єпископа Бучека на честь кардинала Яворського
під час IV Кирило-Мефодіївських зустрічей у Сандомирі (Польща)
Місце події: ПОЛЬЩА; Рубрики і підрубрики: 1. АРХІПАСТИРІ УКРАЇНИ / Вшанування, річниці, 2. АРХІПАСТИРІ УКРАЇНИ / Публікації, інтерв'ю; Джерела і автори: 1. Редакція / Авторський матеріал, 2. Архіпастирі України / Особи / Бучек М., єп.; Характер матеріалів: ПУБЛІКАЦІЇ / Інтерв'ю, промови; Тип матеріалів: Тексти
 14, Лютий, 2009 Інтерв'ю, промова14.02.2009 12:00

Сьогодні ми відзначаємо пам'ять про святих Кирила - монаха і Мефодія – єпископа, покровителів Європи, а також моєї Харківсько-Запорізької єпархії. Ці святі, працюючи для слов'ян, розуміли, що необхідно адаптувати мову та літургію до менталітету і потреб цих народів. Вони уклали алфавіт, названий 'кирилицею', та отримали від Папи Йоана VIII у 880р. дозвіл на використання його у Літургії 1). Сьогоднішня церемонія громадить нас у древньому Сандомирі на щорічній зустрічі 'у дусі святих Кирила і Мефодія'. Вже чотири роки організовуються тут Сандомирські Кирило-Мефодіївські зустрічі, що збирають єпископів з 5 країн Центрально-Східної Європи.

Нагородження кардинала Мар'яна Яворського статуеткою святих Кирила і Мефодія на цій зустрічі є дуже актуальним та доцільним. З 1991 року як митрополит Львівський латинського обряду, а з 1992 року як Голова Конференції Римсько-Католицьких Єпископів України він зміг об'єднати на практиці дві традиції Католицької Церкви в Україні - латинську і візантійську, і зробив це дуже успішно, що стало прикладом для інших конфесій.

Народився у Львові, місті завжди вірному Богові і Вітчизні, місті толерантності і традицій різних народів та культур. Часто згадував (я був свідком цього протягом 24 років), що батьки виховали його у толерантності і повазі до іншої людини. У дитинстві, під час святкових дні у греко-католиків чи євреїв знав, що не можна шуміти, щоб інші могли святкувати. Толерантність і повагу до інших, як кажуть, він має у генах.

Коли розпочав своє служіння як митрополит Львівський, організував 'Тижні молитов за єдність християн', на які запрошував усіх християн. Спочатку приходили вірні 3 Православних Церков, греко-католики та протестанти. У 2000 році організував 'День молитви за мир', на який, окрім християн, запросив також іудеїв і мусульман. Не переймався тим, що деякі християнські конфесії бойкотувати ці зустрічі. Відкрив також спільні засідання католицьких єпископів обох обрядів у Львові, на які запрошував секретарів і префектів Конгрегацій і Папських Рад з Ватикану, щоб ближче представити Католицьку Церкву в Україні Святому Престолу.

У 2006 році відзначалося 350-річчя «обітниць короля Яна Казимира у Львівській катедрі». Король, котрий бачив небезпеку захоплення шведами усієї Польщі і примусового введення протестантизму, прийняв рішення перед іконою Матері Божої Покровительки Львова 'Прекрасної Зірки міста Львова' віддати себе і все своє королівство, з народами, що проживали у ньому, Милосердній Божій Матері. 1 квітня 2006 року до катедри прибули президент Польщі Лєх Качинський і віце Прем'єр-міністр України В'ячеслав Кириленко, римсько- і греко-католицькі єпископи, а також три православні єпископи різних конфесій. Усі взяли участь у Святій Месі, очолюваній кардиналом, після закінчення якої слухали концерт у виконанні оркестру і хору Львівської філармонії та капели «Cracoviensis».

У тому ж році 21 серпня кардинал відсвяткував своє 80-річчя. На Месі в катедрі зібралися представники місцевої та центральної влади України, католицькі єпископи обох обрядів і трьох Православних Церков Львова. Від імені Греко-Католицької Церкви говорив кардинал Любомир Гузар: 'Я мушу чесно і відверто визнати, що між греко-католиками і римо-католиками не завжди буває одностайність і порозуміння, але все це не заважає висловити своє захоплення тим, що мій співбрат кардинал докладав і докладає багато зусиль, щоб піклуватися про своїх вірних. Він є прикладом для нас усіх' 2). У виступах зачитали привітальні листи від Папи Бенедикта XVI, президентів Польщі та України. Президент України відзначив ювіляра медаллю Князя Ярослава Мудрого IV ступеня 'за значний особистий внесок у поширення духовних ідеалів, благодійну діяльність, сприяння злагоді у суспільстві та багаторічне богословське служіння'. Президент Польщі Лєх Качинський написав: 'Дуже високо ціную також зусилля Вашого Високопреосвященства для примирення Польського і Українського Народів, а також екуменічні заходи для відновлення єдності християн' 3).

Архієпископ Августин (Православна Церква Московського Патріархату) сказав про кардинала Яворського, що 'якби усі єпископи Заходу і Сходу у першому тисячолітті були схожі на кардинала Мар’яна Яворського, то не було б великої трагедії розколу 1054 року' 4). Ці слова повністю відображають постать та діяльність архієпископа Львова. Під час підготовки у Москві до екуменічної зустрічі в Сібіу (Румунія) у 2007р. архієпископ Августин промовив, що кардинал Яворський є зразком примирення в Україні (свідком цих слів був, зокрема, єпископ Віталій Скомаровський з Києва).

Кардинал Яворський започаткував спільні молитви на могилі 'Орлят' на Личаківському кладовищі у Львові 1 листопада, які проводилися протягом багатьох років разом з кардиналом Л. Гузаром. Під час проповідей він говорив, що 'цей цвинтар має тепер єднати сьогоднішні покоління молодих українців та поляків'. Цю тезу підтвердив Йоан Павло II 26 червня 2001 року під час паломництва до Львова, де він сказав: 'Християни обох країн повинні йти разом в ім'я одного Христа до одного Отця, керовані тим самим Духом, який є джерелом і фундаментом єдності. Нехай прощення, дане і отримане, розіллється як цілющий бальзам в кожне серце. Нехай завдяки очищенню історичної пам'яті, усі будуть готові ставити вище те, що об'єднує, а не те, що розділяє, щоб разом будувати майбутнє, засноване на взаємній повазі, братській співпраці і справжній солідарності' 5).

Коли настали труднощі у Бродах, Тернополі, Комарному чи Львові, де греко-католики забрали храми у католиків латинського обряду, кардинал Яворський, щоб уникнути конфронтації і скандалу, прийняв рішення будувати там нові храми і заспокоїв віруючих, що це рішення насправді християнське. Центральна державна влада України в особах трьох президентів оцінила таке рішення, відзначивши, що 'Католицька Церква сприяє загоєнню ран, а в особі свого митрополита не спричиняється до розколу, а єднає і вирішує проблеми по-християнськи'. Це виражалося не тільки у словах, але також у вітальних листах на адресу Його Високопреосвященства з різних нагод – ювілеїв, річниць чи свят. У 2008 році президент Польщі за внесок у справу примирення між поляками та українцями нагородив кардинала Командорським Хрестом з Зіркою Ордена Відродження Польщі 6). Коли у 2003 році відзначалася 60-та річниця вбивств поляків на Волині, до Павлівки (Порицька), щоб очолити Святу Месу, був запрошений кардинал Яворський. На цю річницю прибули президенти Польщі Олександр Кваснєвський та України Леонід Кучма.

Кардинал Яворський від самого початку свого перебування у Львові зустрівся з великою неприязню радикально налаштованої частини українських націоналістів. Це вони зірвали його інгрес до катедри 6 квітня 1991 року, який був запланований після інгресу кардинала М. Любачівського. Звідки він черпав сили зносити усі ці приниження і образи? Відповідь можна отримати, читаючи на образку до 50-річчя його рукоположення у священики у 2000р.: 'Як вертався Господь із полоном Сіону, то були ми немов би у сні ... Хто сіє з слізьми, зі співом той жне' 7).

Після 17 років, коли кардинал передавав Митрополичу Церкву у Львові своєму наступнику архієпископу Мечиславу Мокшицькому, виявилось, що у Львові за цей час змінилося 11 голів обласної адміністрації, 5 мерів і 3 греко-католицькі єпископи. 22 листопада 2008 року до катедри прибули тогочасні представники центральних і місцевих органів влади України і Польщі, щоб висловити велику вдячність кардиналу за його християнські та людські чесноти. Президент України Віктор Ющенко написав у вітальному листі: 'Я сподіваюся, що цей неоціненний життєвий досвід і мудрі поради будуть і надалі приносити користь Церкві і суспільству' 8). Голова Обласної Ради Мирослав Сеник сказав: 'Те, що ми зібралися тут сьогодні як представники органів влади України, це заслуга кардинала Мар'яна Яворського, який навчив нас толерантності і взаємної співпраці між народами і конфесіями'.

Говорячи про діяльність і служіння кардинала Яворського, можна навести слова Йоана Павла II з енцикліки 'Slavorum Apostoli' про Солунських братів: 'Роблячи це, завжди вдавався до діалогу з тими, хто виступав проти його ідей чи пастирських ініціатив і ставив під сумнів їх ретельність. Таким чином, завжди залишиться учителем для тих, хто в будь-який час намагається залагодити суперечки, поважаючи різноманітну повноту Церкви, яка відповідно до волі свого засновника Ісуса Христа має бути завжди одна, свята, вселенська і апостольська' 9).

Постать кардинала Яворського як єпископа і людини заслуговує у повній мірі на вказування сьогоднішньому світові прикладу для наслідування не тільки для політиків, але і для вірних Церкви. Сьогоднішня нагорода повністю відображає внесок архієпископа Львівського у впровадження ідеалів святих Кирила і Мефодія у повсякденне життя християнина.

Єпископ Мар’ян Бучек,
коад’ютор Харківсько-Запорізький, Україна


1) Лист 'Industriae tuae' пор. Magnae Moraviae Fontes Historici, т. ІІІ, Брно, 1969, с. 197-2008
2) Радість Віри, Львів, № 9 (64), 2006, с. 6
3) Радість Віри, Львів, № 9 (64), 2006, с. 4
4) Радість Віри, Львів, № 9 (64), 2006, с. 6
5) 'Chrześcijanie obojga narodów - pielgrzymka Jana Pawła II na Ukrainę', Kraków-Biały Kruk, 2001, с. 103
6) Радість Віри, Львів, № 3 (82), 2008, с. 9
7) Пс. 126, 1, 5
8) Радість Віри, Львів, № 12 (91), 2008, с. 3
9) 'Slavorum Apostoli', IV, 15. Encycliki Ojca Świętego Jana Pawła II, Kraków, т. 1, с. 171

Останні публікації за рубрикою: АРХІПАСТИРІ УКРАЇНИ / Вшанування, річниці: 1) 26.08.2017 «У Житомирській катедрі святкували 40-річчя служіння єпископа Яна Пурвінського в Україні»; 2) 19.08.2017 «Фільм «Кардинал Любомир Гузар» (із субтитрами польською мовою)»; 3) 26.07.2017 «У Польщі архієпископ Мокшицький передав парафіям мощі св. Йоана Павла ІІ та отримав срібну медаль «Labor Omnia Vincit»»; 4) 08.07.2017 «Фільм «Кардинал Любомир Гузар»»; 5) 20.06.2017 «Симферополь: 80-летие расстрела епископа А. Фризона. Освящение мемориальной доски»; 6) 02.06.2017 «Мої спогади про кардинала Любомира Гузара»; 7) 31.05.2017 «Вічне спочивання дай Кардиналу Любомиру, Господи, а світло віковічне нехай йому світить ...»; 8) 27.05.2017 «Ворзель на Київщині: у річницю смерті архієпископа Петра Мальчука освятили хрест на його могилі»; 9) 26.05.2017 «Київська співкатедра: річниця смерті архієпископа Петра Мальчука та освячення меморіальної дошки»; 10) 25.05.2017 «У Вінниці на Вишеньці вшанували пам’ять архієпископа Петра Мальчука»; 11) 20.05.2017 «Єпископ Ян Пурвінський та інші архіпастирі отримали високі польські нагороди»; 12) 20.05.2017 «Kard. Jaworski złożył Order Orła Białego jako wotum dziękczynne Matce Bożej Kalwaryjskiej»; 13) 20.05.2017 «Потрійний ювілей в Одеському кафедральному соборі»; 14) 20.05.2017 «Польща: орден Білого Орла став подячним даром Матері Божій Кальварійській від кардинала Мар'яна Яворського»; 15) 25.03.2017 «Івано-Франківськ: урочиста академія «Хресний шлях Владики Григорія Хомишина»»; 16) 25.03.2017 «Люблін у Польщі: конференція «Блаженний Григорій Хомишин, греко-католицький Станіславівський єпископ: життя, діяльність, традиція»»; ...
Останні публікації за рубрикою: АРХІПАСТИРІ УКРАЇНИ / Публікації, інтерв'ю: 1) 06.10.2017 «Звернення архієпископа Мечислава Мокшицького з нагоди завершення ювілейного Фатімського року в РКЦ в Україні»; 2) 22.08.2017 «Звернення римсько-католицьких єпископів із нагоди 26-ї річниці Незалежності України»; 3) 11.08.2017 «Єпископ Собіло про ікону Бога Отця у санктуарії Бога Отця Милосердного в Запоріжжі»; 4) 28.07.2017 «Звернення римсько-католицьких єпископів з нагоди 1029-ї річниці Хрещення Київської Русі»; 5) 24.06.2017 «Звернення римсько-католицьких єпископів з нагоди Дня Конституції України»; 6) 02.06.2017 «Мої спогади про кардинала Любомира Гузара»; 7) 31.05.2017 «Вічне спочивання дай Кардиналу Любомиру, Господи, а світло віковічне нехай йому світить ...»; 8) 31.05.2017 «Декрет про відновлення Санктуарію Матері Божої Цариці Миру»; 9) 31.05.2017 «Лист співчуття Голови Конференції з приводу смерті Його Блаженства Кардинала Любомира»; 10) 27.05.2017 «Радіо 'Марія': інтерв'ю єпископа Бучека про церковну ситуацію у Львівській та Харківсько-Запорізькій єпархіях»; 11) 24.05.2017 «Пастирське послання Конференції Єпископів Римсько-Католицької Церкви в Україні з нагоди І тижня виховання»; 12) 17.05.2017 «Лист співчуття Єпископів Римсько-Католицької Церкви з приводу смерті батька єпископа-номінанта Віталія Кривицького»; 13) 17.05.2017 «Радіо Ватикану: єпископ Мар’ян Бучек про освячення костелу в Харкові та вшанування Фатімської Богородиці на сході України»; 14) 04.05.2017 «Звернення архієпископа Мечислава Мокшицького з нагоди коронації фігури Матері Божої Фатімської у санктуарії в Крисовичах»; 15) 04.05.2017 «15 річниця нового життя Римсько-Католицької Церкви у Східній Україні»; 16) 03.05.2017 «Радіо 'Марія': інтерв'ю новопризначеного єпископа Віталія Кривицького»; ...
Костели і каплиці України
Сторінки розділу «Події, документи і публікації / 2000-2009 РОКИ / 2009 / Лютий» були завантажені 11 990 разів
© 2014-2017 Єпископ Мар'ян Бучек (Харків - Львів)  &  Ігор Седельник (Львів)