Kościoły i kaplice Ukrainy / STRONA GŁÓWNA: 908

Arcybiskup Edward Michael Ropp (1851 - 1939). Metropolita arcybiskup Mohylewski (1917), Arcybiskup (1917), Biskup ordynariusz Wileński (1903 - 1907), Biskup ordynariusz Tyraspolski (1902 - 1903), Biskup (1902 - 1917)

Utworzony 02.03.2016 17:08, zmieniony 18.09.2020 12:00

Тираспольській єпархії належали
більша частина Одесько-Сімферопольської
та південна частина Харківсько-Запорізької дієцезій

Архієпископ Едвард Ропп народився 2 грудня 1851 року в Ліксне поблизу Дінабурга (Латвія) в знатній дворянській родині. Отримав домашню освіту. 1866 року закінчив Фрейбургський ліцей в Німеччині, навчався у Ризькій католицькій гімназії. У 1875 році закінчив юридичний факультет Санкт-Петербурзького університету. У 1875-1879 служив в окружному суді, Сенаті, Міністерстві державного майна. У 1886 році закінчив Каунаську католицьку Духовну семінарію (Литва). 2 серпня 1886 року рукоположений в священники в Каунасі єпископом Л. Паллулоном.

З 1890 року вивчав теологію у Фрейбургському та Інсбрукськом університетах. Після повернення в Росію був призначений в Лієпая (Латвія), де збудував костел, який став архітектурною окрасою міста. У 1892-1993 роках виконував обов'язки декана Курляндії.


WAPNIARKA. Kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Ap. Piotra i Pawła (2011 - 201?). Winnicki obw., Tomaszpolski r-n

Utworzony 02.03.2016 11:29, zmieniony 09.07.2020 12:00

24240 Вапнярка,
вул. Леніна, 99,
+380 (4350) 325-25, 326-67

Поселення Вапнярка виникло у 70-х роках ХІХ століття з появою Південно-Західної залізниці, назва станції і селища - від сусіднього села Вапнярки, розташованого неподалік. Статус селища міського типу Вапнярка отримала 1938 року. Населення нині - близько 7400 мешканців.

Парафія у Вапнярці була зареєстрована влітку 1999 року. Місцева влада виділила земельну ділянку під будівництво каплиці. У червні 2002 року єпископ Леон Дубравський OFM освятив цю ділянку. На ній у 2003 році парафіяни спорудили тимчасову дерев’яну каплицю, у якій двічі на тиждень відправлялась Божа Служба. У вересні 2011 року розпочалось будівництво мурованого костелу. 8 жовтня цього ж року єпископ Дубравський освятив фундамент та хрест на вежу храму.


ZWINOGRÓDKA. Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego (1799 - 1808). Czerkaski obw., Zwenyhorodski r-n

Utworzony 01.03.2016 13:59, zmieniony 05.07.2020 12:00

20200 Звенигородка,
вул. Шевченка, 1

У давньоруські часи місто називалось Звенигород, проте його зруйнували татаро-монголи. Воно відродилось пізніше на новому місці, на 3 кілометри південніше. Перша письмова згадка про нього датується 1394 роком. В часи козацько-польських війн Звенигородка була сотенним містом Корсунського полку, а 1792 року отримала магдебурзьке право. З 1798 року - центр повіту. У 1923 році Звенигородка стала центром однойменного району, з 1927 року її віднесено до категорії селищ міського типу, 1938 року стала містом районного підпорядкування. Населення - понад 17 тисяч мешканців.

Парафія у Звенигородці була заснована 1766 року коштом Фелікса Солтика, 1776 року додаткові кошти на її забезпечення виділив король Станіслав Август. Тоді ж і розпочали будівництво дерев'яного костелу, наріжний камінь якого освятив о. Палуцький. У 1780 році душпастирював тут о. Лоєцький.


SĄDOWA WISZNIA. Dawny kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (1730 - 1741). Lwowski obw., Mościski r-n

Utworzony 29.02.2016 13:37, zmieniony 25.05.2020 12:00

81340 Судова Вишня

Вперше Судова Вишня (до 1545 року - Вишня) згадується у Галицько-Волинському літописі 1230 роком. Міські права отримала 1368 року. У 1939—1941 та 1944—1959 роках була районним центром. Нині має населення, чисельність якого перевищує шість тисяч.

Францисканці-реформати прибули у Судову Вишню 1730 року на запрошення Яна Семенського, який надав їм кошти на костел і монастир. Цього ж року на землі, подарованій королем Августом ІІІ, було розпочато будівництво мурованого храму за проектом архітектора Павла Фонтани. У 1741 році єпископ-помічник Перемишльський Андрій Пруський консекрував святиню, яка мала сім вівтарів. У 1852 року розпочався культ чудодійного образу св. Антонія Падуанського з вівтаря, присвяченого цьому святому. Відтак Судова Вишня стала значним паломницьким центром, який відвідували чисельні прочани під час відпусту 13 червня.


STEPOWE (Karłsrue, Kalistratowe, Petropawłowsk). Dawny kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła (1881 - 1885). Mikołajewski obw., Mikołajowski r-n

Utworzony 26.02.2016 13:43, zmieniony 25.07.2020 12:00

57107 Степове

Німецька колонія Карлсруе (Карлслу) названа на честь першого поселенця Карла Шардта, який прибув сюди 1809 року разом з братами Філіппом і Фінценом, проте місцеве українське населення називало село Калістровим. У березні 1944 року почалась депортація німецьких поселенців із Карлсруе та інших німецьких колоній в Німеччину у табори, причому ті з них, які опинились в радянській окупаційній зоні, були переселені потім в Росію і Казахстан. Приблизно у той же час Карслуе перейменували на Степове. Нині тут проживає близько 1800 мешканців.

Перший храм тут побудовано з вапняка та соломи у 1820-1830 роках як філіальний парафії св. Архангела Рафаїла у Ландау (Широколанівці), а вже 1861 року було засновано свою парафію. Старий костел доводилось розширювати, бо кількість парафіян постійно збільшувалась, а також часто ремонтувати.


MUŻYŁOWICE. Dawny kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (1849). Lwowski obw., Jaworowski r-n

Utworzony 25.02.2016 15:19, zmieniony 03.06.2020 12:00

81063 Мужиловичі

Мужиловичі у документах вперше згадуються 22 липня 1386 року. 15 червня 1604 року власник села Станіслав Стадніцький надав його та інші свої маєтки Львівській єзуїтській колегії. Після ліквідації ордену 1773 року Мужиловичі стали власністю держави. На ці землі австрійський уряд пересилив 40 німецьких родин з Моравії і заснував німецьку колонію «Мuschelowic», яку колоністи назвали «Münchenthal». Нині у селі - понад тисяча мешканців.

Місцеві римо-католики належали до парафії Пресвятої Трійці у Брухналі (з 1940р. - Терновиця). Ще з часів належності села єзуїтам у їхньому дерев'яному будинку була каплиця, яку неодноразово ремонтували та перебудовували. А 1761 року перед будинком спорудили нову муровану каплицю. У 1807р. у Мужиловичах відбулось освячення осередку дієцезіального душпастирства, а 22.11.1806р. тут утворили капеланію. Каплиця тоді мала титул св. Антонія Падуанського.


MONASTERZYSKA. Dawny kościół p.w. św. Dyonizego (1853). Czerkaski obw., Monasterzyski r-n

Utworzony 24.02.2016 10:06, zmieniony 05.07.2020 12:00

19100 Монастирище,
вул. Соборна, 119

Достовірні перші згадки про поселення Монастирище датуються першою чвертю XVII століття. Із січня 1923 року стало районним центром, у 1957 році отримало статус селища міського типу, а 1985 року стало містом. Нині тут проживає понад 8800 мешканців.

У 1743 році власниця Монастирища Анна Тарло виділила кошти на будівництво та утримання костелу. Невдовзі тут постав дерев'яний храм св. Діонісія Ареопагіти, єпископа і мученика. 1768 року цей костел спалили повсталі селяни-гайдамаки, проте його відновили коштом нових власників поселення Лянцкоронських. Сучасний мурований храм у стилі класицизму було збудовано завдяки фундації чергових власників Монастирища Подоських 1853 року та освячено тоді ж. Консекрацію костелу здійснив 1856 року єпископ Луцько-Житомирський Каспер Боровський.