ГЛИБОЧОК. Колишній костел Пресвятої Діви Марії Цариці Польщі (1927). Рівненська обл., Рівненський р-н

35454 Глибочок

В урочищі Замчище села виявлено давньоукраїнське городище округлої форми, оточене подвійним валом, та знайдені предмети тих часів, проте Глибочок у документах вперше згадується 1545 роком. 1906 року тут проживало лише 222 мешканців, більшість яких була українцями, нині ж чисельність населення майже не змінилась - 213 осіб. Село входило до Гощанського району, а від 2020 року є частиною Рівненського.

У 1927 році коштом місцевих римо-католиків та прикордонників у Глибочку збудували дерев'яний костел Пресвятої Діви Марії Цариці Польщі, а вже 1928 року тут було засновано парафію, до якої увійшли населені пункти, що раніше належали парафіям Успіння Пресвятої Діви Марії в Острозі та cв. Антонія Падуанського у Межирічах Корецьких (Великих Межирічах).

У 30-х роках і пізніше 1100-1200 вірян у Глибочку та у понад двох десятках сусідніх селах обслуговував настоятель о. Домінік Мілевський, а парафія мала філіальні каплиці у Милятині (дерев'яну, споруджену у XVII столітті) та Симонові. 1943 року бойовики УПА костел спалили, о. Мілевському вдалось врятуватись. Не уціліла також каплиця у Милятині. На місці храму у Глибочку - сквер при дорозі та охоронна зона водонапірної вежі.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:
Місцезнаходження: Луцька д-я, Рівненська обл.; Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: Зруйновані / Повністю; Титул: МАТЕРІ БОЖОЇ / Цариці; Вік: XIX-XXI століття / XX століття; Матеріал: Дерев‘яні;

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.