ЗЕЛЕНЕ. Колишня каплиця Пресвятої Діви Марії (1923 - 1925). Тернопільська обл., Чортківський р-н

48414 Зелене

Перша документальна згадка про село Зелене датується 1343 роком, згадується також у XV столітті, є письмова згадка 14 квітня 1611 року. У 1890 році тут проживало 788 мешканців, у тому числі 538 українців і 260 поляків, нині - менше півтисячі осіб. Село входило до Гусятинського району, а від 2020 року є частиною Чортківського.

Римо-католики села належали до парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Товстому. Від середини ХІХ століття до І світової війни їх чисельність становила приблизно дві сотні вірних, а після неї, 1923 року, коли кількість католиків латинського обряду у селі збільшилась майже на півсотні, у Зеленому розпочали будівництво філіальної мурованої каплиці.

Фотознімок: Петро Грушко

Земельну ділянку під храм у Зеленій виділив місцевий власник Владислав Пінінський, а спорудження святиня відбулось коштом вірних та Львівської курії. Завершили його 1925 року. Каплиця розміром 16 на 8 метрів мала прибудовану збоку захристію розміром 2 на 3 метра та один частково позолочений дерев'яний вівтар з образом Пресвятої Діви Марії. Богослужіння у ній проводили душпастирі із Товстого регулярно двічі на місяць.

У радянські часи каплиця у Зеленій, швидше за все, традиційно використовувалась як складське приміщення. Нині перебуває у занедбаному, проте непогано збереженому технічному стані. Село має велику муровану православну церкву, то ж за відсутності спільноти іншої конфесії не зацікавлене у відновленні і використанні колишнього римсько-католицького храму.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж: