ЧЕМЕРИСЬКЕ (Хутір Чемериський). Костел св. Йоана Хрестителя (1995 - 2000). Вінницька обл., Жмеринський р-н

23026 Чемериське,
вул. Костельна, 1

Поселення заснували у XVIII столітті, ймовірно, нащадки тих чемерисів (марійців, фіно-угорців), які у XVIст. воювали із Московією проти приєднання до неї їх земель, а після поразки переселились в Україну, зокрема, на Барщину. Пізніше тут асимилювались із українцями та поляками. До 1964 року село називалось Хутір Чемериський. Нині у ньому проживає понад 1100 осіб. Входило до Барського району, а від 2020 року - до Жмеринського.

Римо-католики села раніше не мали своєї святині та належали до парафії св. Анни у Барі. 1995 року у Чемериськах розпочав будівництво філіального мурованого костелу настоятель барської парафії о. Броніслав Бернацький, майбутній єпископ, а завершив 2000 року його наступник о. Микола Гуцал.

Джерело фотознімка: camenecensis.org

8 червня 1997 року Святіший Отець Йоан Павло ІІ освятив у Кракові наріжний камінь храму в Чемериськах, а 24 липня 2000 року новозбудований костел під титулом св. Йоана Хрестителя консекрував єпископ-помічник дієцезії Лієпаї (Латвія) Вільгельм Лапаліс. Нині понад дві сотні вірян, що проживають у цьому селі та кількох інших, і далі обслуговують дієцезіальні священники із Бару.


Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.