ОБОДІВКА. Колишня каплиця-усипальниця Бжозовських (184? - 185?). Вінницька обл., Гайсинський р-н (Тростянецький р-н)

Створено 04.05.2021 10:41

24320 Ободівка

Поселення існувало вже у XV - XVI століттях під назвою Бадівка, яку замінили на Ободівка. У першій чверті XVII століття було великим містечком, проте пізніше занепало. 1812 року знову отримало право називатись містечком. У 1924-1941 роках Ободівка - райцентр, а потім увійшла до Тростянецького району (нині - у Гайсинському). Проживає у селі близько трьох з половиною тисяч мешканців.

У XIX столітті будівництво культових споруд жорстко регламентувалось царською владою. Особливо це стосувалось католицьких святинь та ще й у період, який наставав після повстань у колишній Речіпосполитій, поглинутій Російською імперією. Оскільки в Ободівці вже був парафіяльний костел св. Архангела Михаїла, споруджений ще 1822 року, то узгодження будівництва тут каплиць-усипальниць давалось легше.

Цим і скористались Бжозовські, які мала тісні родинні стосунки із місцевими власниками Собанськими, збудувавши, ймовірно, у 40-х - 50-х роках XIXст. не у власній Соколівці, а на католицькому кладовищі в Ободівці свою каплицю-усипальницю.

Джерело фотознімка: sergekot.com

У часи радянської влади ця каплиця була зруйновано майже повністю. Уціліли лише фундамент та склеп, в якому здійснювались захоронення, перетворені на стихійне сміттєзвалище. У 2010-х роках завдяки небайдужим людям з Польщі та місцевим було розкопано те, що залишилось від колишньої каплиці.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КАПЛИЦІ / Цвинтарні; Належність і стан: ЗРУЙНОВАНІ / Повністю; Титул: Відсутній чи не відомий титул; Вік: XIX століття;
Дієцезії і області
Статус
Санктуарії
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет