ОБОДІВКА. Колишній костел св. Архангела Михаїла (1808-1822). Винницкая обл., Гайсынский р-н (Тростянецкий р-н)

Создано 03.05.2021 10:45

24320 Ободівка,
вул. Дружби, 6

Поселення існувало вже у XV - XVI століттях під назвою Бадівка, яку замінили на Ободівка. У першій чверті XVII століття було великим містечком, проте пізніше занепало. 1812 року знову отримало право називатись містечком. У 1924-1941 роках Ободівка - райцентр, а потім увійшла до Тростянецького району (нині - у Гайсинському). Проживає у селі близько трьох з половиною тисяч мешканців.

Спочатку місцеві римо-католики належали до парафії св. Йосифа у Чечельнику. Від 1807 року Ободівку обслуговував о. Євстахій Папченко, який походив із греко-католицької родини та змінив обряд при рукоположенні в священники. А 1822 року тут постала самостійна парафія, відразу ж після завершення будівництва мурованого костелу св. Архангела Михаїла, розпочатого 1808 року та здійсненого коштом родини місцевих власників Собанських на земельній ділянці, яка фактично була частиною їх помістя (принаймні, поруч із в'їзною брамою). 1850 року цей храм урочисто освятив єпископ Тадеуш Лубенський.

У другій половині XIX століття парафія нараховувала понад дві тисячі вірян у самому містечку і трьох десятках сусідніх населених пунктах та мала дві філіальні святині у Тростянці та Соколівці. На початку ХХ століття було споруджено також філіальний костел у Капустянах.

Источник фотоснимка: vezha.ua

Вже 1920 року в зачиненому костелі радянською владою було відкрито клуб (будинок культури). Після війни в Ободівці збудували будинок культури, тому старий став приміщенням дитячо-юнацької спортивної школи, яка там діє досі.

У селі були також каплиці-усипальниці Собанських та Бжозовських.

ДРУГИЕ СВЯТЫНИ, ИМЕЮЩИЕ ТАКИЕ ЖЕ Статус: КОСТЕЛЫ / Обычние; Принадлежность и состояние: НЕ САКРАЛЬНЫЕ / Другого назначения; Титул: СВЯТЫХ, БЛАЖЕННЫХ / М... / Мichała; Возраст: XIX столетие;
Диецезии и области
Статус
Санктуарии
Принадлежность и состояние
Титул
Возраст
Духовенство
Не каменные
Интернет