1

БОРЕМЕЛЬ. Колишній костел Пресвятої Трійці (1782). Рівненська обл., Дубнівський р-н (Демидівський р-н)

Створено 07.01.2021 12:13

35210 Боремель

Вперше Боремль (Буремль) згадується 1100 роком, а назва Боремель вживається із XVI століття. 1547 року отримав магдебургське право. У 1781 році містечко відвідав король Станіслав Август. 1796 року Боремель став волосним центром. Нині є селом із населенням близько 1100 мешканців, яке входило до Демидівського району, а відтепер - до Дубенського.

Римо-католики Боремля спочатку належали до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Золочівці. 1782 року завдяки родині місцевих власників Чацьких було споруджено мурований костел Пресвятої Трійці. Але, принаймні, у першій третині наступного, XIXст. боремельський храм вже був філією парафії Преображення Господнього у Лисині і став відомим своєю іконою із зображенням Ісуса Христа і тридцяти трьох хрестів пензля художника італійської школи, вивезеною із Італії під час Італійської компанії французьких військ наприкінці XVIIIст. Цей образ нібито Наполеон І Бонапарт подарував за бойові заслуги польському генералу Вікентію Шептицькому, котрий, одружившись на княгині Констанції Чацькій, пожертвував його костелу у Боремлі.

Після польського повстання 1831 року царська влада конфіскувала все майно родини Чацьких, а костел передала православним. Тодішній настоятель о. Домінік Завадський із Лисина врятував чудотворний образ, який у наступні роки став об'єктом чисельного паломництва вже до лисинського храму. Костел у Боремлі було повернено католикам 1920 року, тоді ж створено тут самостійну парафію, яка наприкінці 30-х років у містечку та сусідніх селах налічувала до 9 сотень вірних та мала філіальну муровану каплицю у селі Колодеже.

Відомо, що під час ІІсв. війни костел знову перейшов до православних, а католики молились у будинку Висоцьких. Втім, восени 1943 року храм частково зруйновали бойовики УПА. Радянська влада спочатку намагалась використовувати культову будівлю в якості клубу, проте у 50-х роках храм розібрали повністю.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: ЗРУЙНОВАНІ / Повністю; Титул: ПРЕСВЯТОЇ ТРІЙЦІ; Вік: XVIII століття;
Дієцезії і області
Статус
Санктуарії
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет