ОЛИКА. Костел Пресвятої Трійці (1635 - 1640). Волинська обл., Луцький р-н (Ківерцівський р-н). Дієцезіальний санктуарій Пресвятої Діви Марії (2016)

Створено 19.03.2010 12:00, змінено 24.06.2020 12:00

45263 Олика

Вперше назва містечка зустрічається в Іпатіївському літописі 1149 роком. За часів Галицько-Волинського князівства неподалік Олики стояв укріплений град Чемерин, проте з часом вир міського життя перемістився в Олику, яка взяла собі назву від річки Оличі. 1564 року місто отримало магдебурзьке право. Нині Олика - селище міського типу (містечко). з населенням понад 3 тисячі мешканців.

Перший дерев'яний костел на цьому місці збудував у 1588 році Станіслав Радзивілл. Новий мурований храм було споруджено у 1635-1640 роках коштом Альбрехта Радзивілла на взірець римського храму Іль-Джезу за проектом італійців Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна за участі скульпторів Мельхіора Ерленберга і Міхала Германуса. У 1640 році костел консекрував єпископ Андрій Гембіцький, а через рік храм підняли до рангу колегіального.

Після ІІсв. війни радянська влада зачинила святиню, чудова пам'ятка поступово руйнувалася. У 1991 році храм повернули римо-католикам. Від 2013 року здійснюється реконструкція святині, яку фінансує Фонд культурної спадщини Польщі. Після завершення відновлення колишня колегіата знову стане не тільки парафіяльним храмом, яким на сьогоднішній день є костел Петра і Павла, але й дієцезіальним санктуарієм Пресвятої Діви Марії, проголошеним 8 квітня 2016 року єпископом Віталій Скомаровський в Секретаріаті Конференції Єпископату Польщі у Варшаві. Цього ж дня єпископу передали реконструйований образ Пресвятої Діви Марії з Дитятком Ісусом для проголошеного санктуарію - копію чудотворного образу із каплиці св. Казимира у Казимирівці.

Нині здійснено зовнішню реставрацію костелу, відбувається його внутрішнє відновлення. Після завершення відновлення колишня колегіата знову стане не тільки парафіяльним храмом, яким на сьогоднішній день є костел Петра і Павла, але й дієцезіальним санктуарієм Пресвятої Діви Марії.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Санктуарії: ДІЄЦЕЗІАЛЬНІ; Належність і стан: КАТОЛИЦЬКІ / Римсько-католицькі; Титул: 1. ПРЕСВЯТОЇ ТРІЙЦІ, 2. МАТЕРІ БОЖОЇ; Вік: XVII століття;
Дієцезії і області
Статус
Санктуарії
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет