ТУРІЙСЬК. Колишній костел св. Франциска Салезького (1763). Волинська обл., Ковельський р-н (Турійський р-н)

Створено 03.06.2021 10:16

44801 Турійськ

Перша писемна згадка про Турійськ в «Повісті минулих літ» датується 1097 роком. Турійський князь Іван Заславський першим із староруського роду князів перейшов на католицизм. За власності Оссолінських 1759 року поселення отримало магдебурзьке право. 20 січня 1940 року Турійськ став районним центром та отримав статус селища міського типу. Нині у ньому проживає понад 5600 мешканців, а належить воно до Ковельського району.

Вважається, що католицька парафія разом із першим дерев'яним костелом тут були засновані ще наприкінці XV століття. У 1700 році коштом Теофілії Любомирської із родини Заславських в Турійську споруджено та оснащено черговий дерев'яний костел св. Франциска Салезького. А наступний і вже мурований храм постав 1763 року завдяки родині Оссолінських. Його консекрував 1817 (чи 1818?) року єпископ Яків Дедерко, якого царська влада за антиросійську діяльність 1816 року усунула від урядування Мінською дієцезією та зіслала до Олицької колегіати Пресвятої Трійці під нагляд Луцького єпископа.

У другій половині ХІХ століття турійська парафія нараховувала приблизно півтисячі вірних та мала філіальні каплиці у Дольську, Радовичах і Ружині. 1927 року костел було реставровано завдяки зуслиллям настоятеля о. Миколая Урода. У середині 30-х років парафію, яка обіймала майже чотири десятки навколишніх сіл (понад 2200 вірян) обслуговував настоятель о. Ян Левінський. Наприкінці 30-х років чисельність вірних зросла до трьох тисяч осіб, а останнім настоятелем парафії був у 1944 році о. Йосиф Бурачевський.

Відомо, що костел у Турійську 1959 року був знищений радянською владою. Причому, підривники змогли його зруйнувати лише після третього вибуху, бо два попередні будівлі храму не завдали істотної шкоди. За непідтвердженою інформацією, на місці колишнього костелу встановлено хрест.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: ЗРУЙНОВАНІ / Повністю; Титул: СВЯТИХ, БЛАЖЕННИХ / Ф... / Франциска; Вік: XVIII століття;
Дієцезії і області
Статус
Санктуарії
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет