БОГОРОДЧАНИ. Костел Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією (1641 - 1761). Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н (Богородчанський р-н)

Створено 23.08.2017 12:44, змінено 20.06.2020 12:00

77701 Богородчани,
вул. Шевченка, 61

Перша документальна згадка про Богородчани датується 1441 роком. Містечко, яке до ІІсв. війни було повітовим центром, у 1940р. стало селищем міського типу і центром району, в якому нині проживає понад 8200 мешканців.

6 лютого 1691 року власниця містечка Констанція Потоцька, отримавши ще рік тому дозвіл архієпископа Константина Ліпського, підписала фундаційний акт костельно- монастирського комплексу оо.-домініканців. Досить швидко було споруджено та оснащено дерев'яні костел і монастир (за деякими даними костел збудували мурованим).

Важливі події історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: березень, 26
1838 - колишній Львівський архієпископ-митрополит Андрій Анквіч помер у Празі (Чехія), похоронений у крипті Празької архікатедри;
1974 - у Мукачеві народився майбутній єпископ-помічник Мукачівський Микола Лучок;
2004 - костел Воздвиження Хреста Господнього у Полтаві освятив єпископ Станіслав Падевський;
Наступна дата: березень, 27
1885 - номіновано на посаду Львівського архієпископа-митрополита єпископа Северина Моравського;
1990 - перша післявоєнна Меса та освячення костелу св. Анни у Сторожинці на Буковині;
2002 - Апостольську адміністратуру Закарпаття піднесено до рангу Мукачівської дієцезії, її адміністратор єпископ Антал Майнек номінований ординарієм Мукачівським, собор св. Мартина у Мукачеві отримав статус кафедрального;
Не знайшли свого храму у списку подій?
Повідомте про подію за адресою rkc.in.ua@ukr.net

У 1641 році архієпископ Микола Вижицький дозволив Потоцьким будівництво нового домініканського храму. 2 жовтня цього ж року було закладено наріжний камінь святині, а завершено її спорудження коштом Коссаківських у 1761 році (за винятком веж). Після належного облаштування костелу його консекрував 10 жовтня 1775 року архієпископ Вацлав Сераковський, котрий освятив також головний і бічні вівтарі. Головний містив відомий образ Матері Божої з Дитятком, який з 1748 року був оточений особливою шаною вірних. Ремонтні роботи у храмі проводились у 40-х і 50-х роках XIXст., а також на почату XX століття.

Святиня та монастир зазнали серйозних пошкоджень під час Ісв. війни. Відбудову костелу було здійснено лише у 1928-1933 роках. Парафія нараховувала від двох (на початку XIXст.) до шести (у 30-ті роки минулого століття) вірних та мала дві філіальні святині (у Горохолині та Грабовці).

Після ІІсв. війни тодішній настоятель парафії о. Каетан Кусятий виїхав до Польщі разом із частною костельного майна, включно із вищезгаданим чудотворним образом. У монастирі розмістили музичну школу, а храм перетворили на її склад. У 1991 році колишній костел віддали православним Московського патріархату. У 1994-1995рр. вони здійснили його частковий ремонт. Місцева громада римо-католиків проводила богослужіння у греко-католицькій каплиці св. Панталеймона та добивалась повернення колишньої домініканської святині, проте у лютому 2019 року прийнято рішення оформити будівлю костелу у власність богородчанської громади. І лише 16 червня 2020 року розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації будівлю костелу передано в безоплатне користування римо-католикам. Богородчани обслуговують дієцезіальні священники із парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Надвірній.

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: КАТОЛИЦЬКІ / Римсько-католицькі; Титул: МАТЕРІ БОЖОЇ / Відвідання Єлизавети; Вік: 1. XVII століття, 2. XVIII століття;
Дієцезії і області
Статус
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет