СОРОКИ. Колишній костел Імені Марії (1873). Івано-Франківська обл., Коломийський р-н (Городенківський р-н)

Створено 29.06.2021 10:08

48440 Сороки

Із стародавніх документів відомо, що село Сороки було засноване 15 грудня 1373 року. Воно також згадується у документах 1 січня 1457 року та 5 жовтня 1475 року. Нині у Сороках проживає понад тисяча мешканців, а належали вони до Городенківського району (тепер - Коломийський).

Ще наприкінці XVIII століття тут було лише дві родини римо-католиків, проте вже 1873 року їх чисельність становила майже 170 осіб. Саме тоді у Сороках коштом цих парафіян та при фінансовій допомозі з бернардинської парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Гвіздці, до якої вони належали, збудували дерев'яний костел та цього ж року його освятили.

У 1888 році було споруджено муровану дзвіницю (фундація Миколи Аннюка). 1908 року у Сороках збудували дерев'яний бернардинський душпастирський осередок та створили парафіяльну експозитуру, до якої увійшло також ще п'ять сіл, у тому числі і Слобідка із філіальною дерев'яною каплицею 1902 року. У 1925 році експозитуру піднесли до рангу парафії, а 1937 року бернардинський осередок отримав статус монастиря. У другій половині 30-х та на початку 40-х років близько восьми сотень вірян обслуговував адміністратор о. Феліціан Гомульчак OFM.

Образ св. Антонія в церкві у Сороках
Образ св. Антонія в церкві у Сороках

У 1939 році костел відновили всередені, а також завершили будівництво парафіяльного будинку. 1944 року радянська влада облаштувала у храмі клуб. У двох церквах збереглось кілька предметів костельного майна (зокрема, образ св. Антонія ХІХ століття), проте решта пропала (місцевим полякам та о. Гомульчаку не вдалось вивезти їх до Польщі). У середині 50-х років костел розібрали.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: ЗРУЙНОВАНІ / Повністю; Титул: МАТЕРІ БОЖОЇ / Інше; Вік: XIX століття; Не муровані: Дерев‘яні
Дієцезії і області
Статус
Санктуарії
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет