БОГОРОДИЧИН. Колишній костел Різдва Пресвятої Діви Марії (1882). Івано-Франківська обл., Коломийський р-н

Створено 10.03.2021 12:41

78238 Богородичин

У першій документальній згадці 1436 року поселення називається Бродачином. Пізніше ця назва переросла у сучасну. Наприкінці 30-х років тут проживало майже 1600 мешканців, з них - 770 поляків, 200 з яких було переселено у міжвоєнний період. Нині у Богородичині менше півтисячі селян.

Місцеві римо-католики, майже половину яких становили українці, належали до парафії св. Архангела Михаїла у Хотимирі. Перша філіальна каплиця у селі постала 1855 року, а 1882 року її замінила інша святиня, збудована коштом вірян та місцевого власника Антонія Шадбея. 1904 року її було відреставровано.

Важливі події історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: березень, 26
1838 - колишній Львівський архієпископ-митрополит Андрій Анквіч помер у Празі (Чехія), похоронений у крипті Празької архікатедри;
1974 - у Мукачеві народився майбутній єпископ-помічник Мукачівський Микола Лучок;
2004 - костел Воздвиження Хреста Господнього у Полтаві освятив єпископ Станіслав Падевський;
Наступна дата: березень, 27
1885 - номіновано на посаду Львівського архієпископа-митрополита єпископа Северина Моравського;
1990 - перша післявоєнна Меса та освячення костелу св. Анни у Сторожинці на Буковині;
2002 - Апостольську адміністратуру Закарпаття піднесено до рангу Мукачівської дієцезії, її адміністратор єпископ Антал Майнек номінований ординарієм Мукачівським, собор св. Мартина у Мукачеві отримав статус кафедрального;
Не знайшли свого храму у списку подій?
Повідомте про подію за адресою rkc.in.ua@ukr.net

У 1906 році майже вісім сотень римо-католиків Богородичина звернулись до архієпископа Йосифа Більчевського з проханням дати їм постійного священника, оскільки через значну віддаленість Хотимира та погану дорогу у їхній каплиці рідко відбувались богослужіння. Черговий раз це питання піднімалось на початку 10-х років, коли на земельній ділянці, подарованій родиною Стадлерів, збудували парафіяльний дім. Приблизно у той же час у костелі сталась пожежа, яка знищила усе його внутрішнє оснащення. Часткового пошкодження храм зазнав також під час І світової війни.

У 1922-1924 роках костел відремонтували та переоснастили, зокрема, придбавши в Коломиї нові головний вівтар Матері Божої з Дитятком та бічний - Пресвятого Серця Ісуса. І від 1923 року в Богородичині вже діяла самостійна парафія, якою опікувався адміністратор о. Ян Перенц. Разом із сусіднім Михалківом, у якому була філіальна дерев'яна каплиця 1912 року, ця парафія налічувала понад 1200 вірних.

Фотознімок: B. Jasinski

Костел у селі був надто малим та у поганому технічному стані. О. Ян добивався спорудження нової святині, для якої навіть вже було створено проект (львівським архітектором Броніславом Віктором), проте цей намір так і не було реалізовано. Під час військових дій 1944 року храм знищили радянські 'катюші', а його залишки було потім розібрано. На місці колишнього костелу вже у посткомуністичні часи встановили хрест.

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: ЗРУЙНОВАНІ / Повністю; Титул: МАТЕРІ БОЖОЇ / Різдва; Вік: XIX століття;
Дієцезії і області
Статус
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет