ВЕЛИКА КАМ‘ЯНКА. Колишній костел св. Архангела Михаїла (1868). Івано-Франківська обл., Коломийський р-н

Створено 29.04.2021 12:53

78244 Велика Кам'янка

Велика Кам'янка відома у документах з 1416 року. Від 1634 року згадується як містечко. Нині є селом із населенням близько 2300 мешканців.

Місцеві римо-католики належали до парафії Пресвятої Трійці у Жукові. 1868 року у Великій Кам'янці постав та був освячений філіальний дерев'яний (на мурованому фундаменті) костел св. Архангела Михаїла (є ще дата 1857 року зі схематизму архідієцезії за 1936 рік, яка, швидше за все, не відповідає дійсності). Храм мав головний вівтар із скульптурою Матері Божої Непорочної та образом св. св. Архангела Михаїла та два бічні зі скульптурами Пресвятого Серця Ісуса і Матері Божої, а також дерев'яну дзвіницю на три дзвони.

Важливі події історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: березень, 26
1838 - колишній Львівський архієпископ-митрополит Андрій Анквіч помер у Празі (Чехія), похоронений у крипті Празької архікатедри;
1974 - у Мукачеві народився майбутній єпископ-помічник Мукачівський Микола Лучок;
2004 - костел Воздвиження Хреста Господнього у Полтаві освятив єпископ Станіслав Падевський;
Наступна дата: березень, 27
1885 - номіновано на посаду Львівського архієпископа-митрополита єпископа Северина Моравського;
1990 - перша післявоєнна Меса та освячення костелу св. Анни у Сторожинці на Буковині;
2002 - Апостольську адміністратуру Закарпаття піднесено до рангу Мукачівської дієцезії, її адміністратор єпископ Антал Майнек номінований ординарієм Мукачівським, собор св. Мартина у Мукачеві отримав статус кафедрального;
Не знайшли свого храму у списку подій?
Повідомте про подію за адресою rkc.in.ua@ukr.net

У міжвоєнний період була здійснена спроба замінити цей храм, який став надто малим для понад тисячі вірян, більшим, проте цей задум реалізувати не вдалось. Але 1935 року тут все таки постала самостійна парафія, до складу якої увійшло також село Фатовець. Після ІІ світової війни костел перетворили на склад хімічних добрив, а у другій половині 50-х років його розібрали.

У 1903 році у селі на кошти родини Пташкевичів на земельній ділянці, яку виділив Йосиф Земенецький, було споруджено невеличку каплицю, про що свідчить напис на її фронтоні. 5 жовтня 2003 року у цій капличці, врятованій від знищення, була відправлена перша після війни Служба Божа. Нечисленних католиків латинського обряду обслуговували дієцезіальні священники з парафії св. Ігнатія Лойоли у Коломиї. Проте пізніше, коли у селі майже не залишилось вірних, ця доїздова парафія була ліквідована. У середині 2010-х років невідомі особи відремонтували колишню капличку Пташкевичів.

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: ЗРУЙНОВАНІ / Повністю; Титул: СВЯТИХ, БЛАЖЕННИХ / М... / Михаїла; Вік: XIX століття;
Дієцезії і області
Статус
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет