НОВИЙ МИЛЯТИН. Колишній костел Святого Хреста (177? - 178?). Львовская обл., Золочевский р-н (Буский р-н)

Создано 05.08.2016 16:21, изменено 22.05.2020 12:00
80540 Новий Милятин

Вперше Милятин згадується 1431 року, коли король Владислав II Ягайло віддав його як заставу за 300 гривень, отриманих ним на війну. У 1578 року неподалік від Милятина було засноване нове поселення, якому король Стефан Баторій надав магдебурзьке право. З часом його стали називати Новим Милятином. У 1944-1959 роках був центром району, нині - невелике село, в якому проживає менше шести сотень мешканців.

У 1738 році коштом Терези Галецької було засновано кіновію Св. Хреста оо. камальдулів, але через недотримання норм чернечого життя 1 лютого 1745 цей осередок закрили. Цього ж року ця ж Тереза (у другому замужестві - Лончинська) запросила до містечка зі Львова кармелітів босих, які приступили до будівництва костельно-монастирського комплексу. Перший мурований храм на двісті осіб мав титул Святого Хреста і св. Миколая та три вівтарі. Від 14 серпня 1747 року у головному вівтарі св. Миколая цього храму знаходився чудотворний образ ікону Розіп'ятого Ісуса, вшанувати який сюди приходили чисельні паломники.

Важные события истории святынь и служения архипастырей
Текущая дата: январь, 21
1710 - у Польщі висячений на священника майбутній Луцький єпископ-ординарій Йоахим Пшебендовський;
1774 - єпископ Ігнатій Оссолінський склав присягу в якості ординарія Київського;
Следующая дата: январь, 23
1869 - рукоположений в священники майбутній єпископ-ординарій Луцько-Житомирський Кароль Недзялковський;
1930 - номінуваний титулярним архієпископом Босфору колишній єпископ-ординарієм Тираспольський Йосиф Кесслер;
1993 - повернений храм Воздвиження Святого Хреста у Берездівцях на Львівщині освятив єпископ Маркіян Трофим'як;
Не нашли своего храма в списке событий?
Сообщите о событии по адресу rkc.in.ua@ukr.net

Тому виникла необхідність у більшому костелі. Його спорудження у 70-80-х роках XVIII століття зіткнулось із труднощами, пов'язаними із архітектурними помилками. 1789 року до ще незавершеного храму перенесли частину костельного майна із колишньої кармелітської святині, яку після ліквідації австрійською владою монастиря було передано парафії, а 5 серпня наступного року новозбудований костел освятили. 12 червня 1791 року відбулось перенесення до нього чудотворного образу із старого храму, який розібрали 1797 року. Консекрував костел 22 червня 1828 року архієпископ Андрій Анквіч. Проте праці з оздоблення святині та її ремонту тривали ще у 30-х роках. За сприянням архієпископа Йосифа Більчевського костел з прилеглими будівлями передали 1 липня 1906 місіонерам з Краківської провінції, які зайнялись його ремонтом.

Під час ІІсв. війни чудотворний образ Розіп'ятого Ісуса спочатку було сховано на господарстві Вардинських, а потім вивезено до Львівської курії, звідки 1945 року потрапив до Кракова. До Польщі вивезли також частину іншого костельного майна. Храм 1944 року після від'їзду місіонерів закрили та використовували як книжковий склад. 1990 року його передали Українській Автокефальній Православній Церкві, яка освятила його під титулом Воздвиження Сятого Хреста. Православні при відновленні колишього костелу у 1990-1994 роках значну частину розписів (крім куполу та частково апсиди) забілили, а також розібрали бічні вівтарі та встановили низький іконостас.

Фотоснимок: Roman Brechko

Копія чудотворного образу Розіп'ятого Ісуса Милятинського нині знаходиться у костелі Успіння Пресвятої Діви Марії, який 14 червня 1996 року було проголошено санктуарієм Умираючого Господа Ісуса з Милятина. У Новому Милятині є також придорожна каплиця, встановлена у XVII столітті за наказом короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собєського на честь перемоги об'єднаних сил українського козацтва на чолі з гетьманом Петром Сагайдачним і війська Речі Посполитої над армією Османської імперії в битві під Хотином у 1621 році.

ДРУГИЕ СВЯТЫНИ, ИМЕЮЩИЕ ТАКИЕ ЖЕ Статус: КОСТЕЛЫ / Обычние; Принадлежность и состояние: ПРАВОСЛАВНЫЕ / Украинские; Титул: ИИСУСА ХРИСТА / Креста, страданий; Возраст: XVIII столетие;
Диецезии и области
Статус
Санктуарии
Принадлежность и состояние
Титул
Возраст
Духовенство
Не каменные
Интернет