ГОРОДОК. Колишній костел Успіння Пресвятої Діви Марії (143? - 146?). Львівська обл., Львівський р-н (Городоцький р-н)

Створено 08.10.2021 08:59

81500 Городок,
вул. Перемишльська

Вперше у джерелах давньоруський Городок згадується 1213 роком. У 1389 році місто отримало магдебурзьке право. Був осередком староства і повіту, від 1939 року - районним центром, нині ж входить до Львівського району. Населення - понад 16 тисяч мешканців.

Вважається, що францисканці у Городку служили вже з другої половини XIV століття, проте їх монастир тут формально був заснований лише 1429 року королем Владиславом Ягайлом, який передав їм давньоруський храм та його територію. Вперше францисканський костел згадується у другій половині XVI століття, а 1592 року його після реставрації консекрував під титулом Успіння Пресвятої Діви Марії архієпископ Ян Соліковський. В XVII столітті храм вже мав бічну каплицю та чотири дерев'яних вівтарі (головний - Матері Божої, бічні - св. Анни, св. Антонія та Матері Божої), замість початкових трьох.

Важливі події історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: січень, 21
1710 - у Польщі висячений на священника майбутній Луцький єпископ-ординарій Йоахим Пшебендовський;
1774 - єпископ Ігнатій Оссолінський склав присягу в якості ординарія Київського;
Наступна дата: січень, 23
1869 - рукоположений в священники майбутній єпископ-ординарій Луцько-Житомирський Кароль Недзялковський;
1930 - номінуваний титулярним архієпископом Босфору колишній єпископ-ординарієм Тираспольський Йосиф Кесслер;
1993 - повернений храм Воздвиження Святого Хреста у Берездівцях на Львівщині освятив єпископ Маркіян Трофим'як;
Не знайшли свого храму у списку подій?
Повідомте про подію за адресою rkc.in.ua@ukr.net

Відомо, що ще 1717 року будівлі монастиря францисканців були дерев'яними, а замінили їх мурованими ще до закриття монастиря австрійською владою, яке відбулось 1782 року. Будівлі монастиря та костелу стали використовувати відповідно як казарму та військовий склад, що залишилось незмінним також і в міжвоєнний період (правда, тоді костел став військовою каплицею) та навіть в радянські часи. У 80-х роках будівлі передали під складські приміщення Львівського заводу «Кінескоп».

У серпні 1994 року руїни колишнього францисканського костельно-монастирського комплексу отримали греко-католицькі ченці Студійського статуту для реконструкції під монастир і церкву. В ході обстежувальних робіт виявили, що більш ранні будівельні етапи давньоруського храму частково збережені у наві та апсиді. Затвердили варіант реконструкції М. Рибенчука, відповідно до якого комплекс знову набув ознак давньоруської архітектури. Роботи з відновлення розпочались 1996 року. 19 серпня 2001 року колишній реконструйований костел освятили як студитську церкву під титулом Преображення Господнього.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: КАТОЛИЦЬКІ / Греко-католицькі; Титул: МАТЕРІ БОЖОЇ / Успіння; Вік: XV століття;
Дієцезії і області
Статус
Санктуарії
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет