КУКЕЗІВ. Колишній костел св. Якова Ап. (1889 - 1890). Львівська обл., Львівський р-н (Кам‘янко-Бузький р-н)

Створено 01.07.2021 10:38

80465 Кукезів

Вперше Кукезів (Кукизів) згадується у писемних джерелах 1438 року, а 1538 року король Сигізмунд I Старий надав йому міські права. У 1699 році Кукезів отримав магдебурзьке право. У міжвоєнний період у містечку проживало понад сім сотень мешканців, більшість яких становили українці. Нині у селі - менше трьох сотень осіб, і належить воно до Львівського району (раніше - до Кам'янко-Бузького).

Парафія у Кукезові постала у другій половині XVI століття та мала скромний дерев'яний костел, який 1668 року замінив інший дерев'яний храм (св. Станіслава), споруджений коштом Миколи Гедзинського, але був знищений татарами. 1733 року з фундації власника містечка королевича Якова Собеського збудували, ймовірно, за проектом його придворного архітектора Антоніо Кастеллі черговий дерев'яний костел (вже під титулом св. Якова). Храм мав головний вівтар Христа Розіп'ятого та бічні - св. Анни і св. Якова, а на прикостельному кладовищі - дерев'яну дзвіницю. Проте 9 травня 1816 року ця святиня згоріла.

Лише 1850 року Кукезів знову отримав свій костел: було встановлено придбаний о. Ян Тхужевський у Старому Яричеві ще один дерев'яний храм. Але і ця святиня прослужила недовго - вже за часів о. Антонія Врубліцького її розібрали. Останній і теж дерев'яний костел у містечку постав у 1889-1890 роках (освячено 1891 року). У 1893 році його було оздоблено розписами Юліана Кручковського.

У міжвоєнний період територію храму огородили, а саму святиню частвово відновили всередині. Цей костел теж мав три вівтарі (головний - св. Якова, бічні - Пресвятого Серця Ісуса і Матері Божої Неустанної Допомоги) та дерев'яну дзвіницю на один дзвін. Від 1935 року парафію чисельністю понад шість сотень вірян у п'яти населених пунктах із філіальним костелом у Цеперові обслуговував настоятель о. Юліан Рудницький

Після ІІ світової війни храм у Кукезові було зачинено, а в 60-х роках розібрано. Отримані будівельні матеріали пішли на спорудження будинку місцевого партійного осередку.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: ЗРУЙНОВАНІ / Повністю; Титул: СВЯТИХ, БЛАЖЕННИХ / Й,Я... / Якова; Вік: XIX століття; Не муровані: Дерев‘яні
Дієцезії і області
Статус
Санктуарії
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет