ВЕЛИКЕ КОЛОДНО. Колишній костел Воздвиження Святого Хреста (1930 - 1934). Львівська обл., Львівський р-н

80434 Велике Колодно

Вперше у документах назва села з'явилась 1389 року. Якщо у 80-х роках ХІХ століття українців та поляків у селі було приблизно однаково, то вже наприкінці 30-х років ХХ століття більшість (до 70 відсотків) із майже двох тисяч селян становили поляки. Нині тут проживає понад 1200 мешканців. Село входило до Кам'янко-Бузького району, а тепер - до Львівського.

Католики латинського обряду Великого Колодна належали до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Жовтанцях. 1860 року у селі було споруджено філіальну муровану каплицю завдяки зусиллям настоятеля парафії о. Яна Ковальського та коштам Юліани Ванди Кабоги із Білки Шляхетської. У 1874-1875 роках завдяки цій же фундаторці збудували також дзвіницю та парафіяльний будинок. 1907 року у Великому Колодні постала парафіяльна експозитура, яка стала самостійною парафією у середині 20-х років.

Завдяки зусиллям молодого та енергійного священника о. Михаїла Конколінського, який тут прослужив від 1915 року весь міжвоєнний період, було прийнято рішення щодо спорудження парафіяльного костелу. Принаймні, вже 1927 року львівський архітектор Альфред Броневський виконав проект необарокового храму. У 1930 році стару святиню розібрали, а 1932 року новий костел вже був, в основному, збудованим (коштом дочки попередньої фундаторки Северини Сапєги та парафіян), проте ще не оздобленим, що не завадило звернутись до Львівської курії за дозволом щодо його освячення. 1934 року новозбудований, але ще не повністю викінчений храм було консекровано під титулом Воздвиження Святого Хреста Господнього.

У 1944 році костел зачинила радянська влада, перетворивши його потім на сховище зерна та овочів. Завдяки місцевим греко-католикам 1992 року колишній римсько-католицький храм було частково упорядковано. 21 серпня 2009 року рішенням сесії сільської ради с. Велике Колодно колишній костел передали у власність зареєстрованій цього ж року невеликій громаді УГКЦ села. Їх скромним коштом та завдяки фінансовій допомозі колишнім мешканцям Великого Колодна з Польщі здійснюється поступова реставрація храму.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.