ЧЕРНИЦЯ. Колишній костел без титулу (1911 - 1912). Львівська обл., Стрийський р-н

81641 Черниця

Село Черниця вже існувало, принаймні, у 70-х роках XVI століття. Наприкінці цього та на початку наступного століть тут постав оборонний замок, який проіснував до середини ХVІІІ століття (пізніше його перебудовали на панський маєток). У 80-х роках ХІХ століття село мало вісім сотень мешканців, переважна більшість яких була українцями. Нині у Черниці, яка входила до Миколаївського району, а від 2020 року - до Стрийського, проживає майже тисяча селян.

Спочатку римо-католики села належали до кармелітської парафії Пресвятої Трійці у Роздолі, але 1907 року увійшли до новоствореної парафіяльної експозитури у Держеві, яка 1923 року стала самостійною парафією бл. Яна з Дуклі. Чисельність католиків латинського обряду у Черниці була незначною (від сотні до двох сотень), проте у 1911-1912 роках вони спромоглись збудувати у селі філіальний мурований костел.

Фотознімок: Ігор Скальський

Дата початку будівництва встановлена за інформацією схематизму Львівської архідієцезії на 1912 рік, який готувався за даними станом на 1 листопада 1911 року. Там храм у Черниці позначений як такий, що будується (тобто його спорудження могло розпочатись і раніше). Також ймовірно, що тоді було збудовано лише невелику каплицю, а вже у міжвоєнний період її добудували до рівня костелу (конструкція святині дозволяє зробити таке припущення). Богослужіння у храмі відбувалось щонеділі та у святкові дні.

Фотознімок: Іван Щурко

У радянські часи костел використовувався як спортзал місцевої школи, а пізніше, коли будівля стала аварійною, її залишили пустувати та руйнуватись. 1997 року обвалилась її фасадна частина, в наступні роки споруда перетворилась на глибоку руїну. Виявилось, що колишній римсько-католицький храм не мав статусу пам'ятки архітектури та ніде не перебував на балансі. Цим і скристались місцеві жителі, розібравши його у березні 2020 року на цеглу для потреб греко-католицької парафії. На місці ж колишнього костелу мають встановити скульптуру Матері Божої.

Фотознімок: Ігор Скальський
Джерело фотознімка: koscioly.livejournal.com
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.