ЧИШКИ. Колишній костел св. Миколая (1492). Львівська обл., Львівський р-н (Пустомитівський р-н)

Створено 07.06.2021 13:57

81144 Чишки,
вул. Шевченка, 116

Поселення у документах відоме, принаймні, від 1364 року, а наступна письмова згадка датується 1449 роком. У 1456 році Чишки були подаровані львівському монастирю францисканців, у власності яких залишались до ХХ століття. Нині у селі проживає майже дві з половиною тисячі мешканців, а належить воно тепер до Львівського району, хоча раніше входило до Пустомитівського.

Парафія та перший дерев'яний костел Усіх Святих постали у Чишках завдяки їх власнику Миколаю Дмитровському 1420 року. Не пізніше 1492 року нові власники села (францисканці) замінили дерев'яний храм, який став непридатним, мурованим та присвятили його св. Леонардові.

Проте татарські спустошення села призвели до того, що францисканці з фінансової точки зору вже не могли утримувати тут священника, тому 1603 року добились приєднання парафії до львівського конвенту (відтоді настоятелями у Чишках були настоятелі конвенту). Чергових пошкоджень святиня зазнала під час нападу татарів 1620 року, а також козаків і татарів 1648 року, але вже у першій половині XVIII століття костел мав цілком задовільний стан та шість вівтарів.

У 1741 році було здійснено фундаментальний ремонт храму (інколи цим роком помилково датують його спорудження), а під час візитації парафії 1774 року його консекрував (вже під титулом св. Миколая) архієпископ Вацлав Сераковський. Тоді святиня мала п'ять вівтарів. 1789 року збудували муровану дзвіницю. У 1894-1895 роках костел було розширено з боку фасаду. 1903 року здійснено його внутрішній розпис, а 1908 року збільшено висоту дзвіниці та розміщено у ній три нових дзвони. Черговий внутрішній розпис святині та оновлення вівтарів відбулись 1937 року.

У 30-х роках парафію адміністрував настоятель о. Віктор Турек, а належало до неї ще шість сіл (загалом понад дві з половиною тисячі вірних) із філіальними мурованими каплицями у Глуховичах (1903р.) та Чижикові (1905р.). Після ІІсв. війни частина парафіян польського етнічного походження виїхала до Польщі, забраши зі собою найцінніше костельне майно. Нині колишній римсько-католицький храм є греко-католицькою церквою св. Миколая.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: КАТОЛИЦЬКІ / Греко-католицькі; Титул: СВЯТИХ, БЛАЖЕННИХ / М... / Миколая; Вік: XV століття;
Дієцезії і області
Статус
Санктуарії
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет