БІЛА. Колишня каплиця без титулу (1899). Тернопільська обл., Чортківський р-н

Створено 05.10.2021 10:38

48514 Біла

На околиці Білої є залишки чотирьох давньоруських городищ, у тому числі Моклекова (Мокляківа), згаданого у Шалівському літописі у 1211 та 1214 роках. Перша ж писемна згадка про Біле (Велике Біле) датується 1442 роком. Стало містом, але цей статус втратило у середині XVII століття. У 80-х роках ХІХ століття тут проживало майже 3200 мешканців, переважна більшість яких була українцями. Нині у Білій майже 3600 селян.

У 1484 році Давид Бучацький заснував у «своєму місті Велике Біле костел Різдва Славної Діви Марії» та парафію, першим її настоятелем став о. Станіслав. Проте разом із втратою міських прав приблизно у 1670 році Біла перейшла до домініканської парафії у Чорткові, до якої належала аж до ІІ світової війни. 1899 року завдяки зусиллям чортківського преора о. Мар'яна Кручека OP у Білій постала та була освячена філіальна мурована каплиця з вівтарем Матері Божої.

Важливі події історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: січень, 21
1710 - у Польщі висячений на священника майбутній Луцький єпископ-ординарій Йоахим Пшебендовський;
1774 - єпископ Ігнатій Оссолінський склав присягу в якості ординарія Київського;
Наступна дата: січень, 23
1869 - рукоположений в священники майбутній єпископ-ординарій Луцько-Житомирський Кароль Недзялковський;
1930 - номінуваний титулярним архієпископом Босфору колишній єпископ-ординарієм Тираспольський Йосиф Кесслер;
1993 - повернений храм Воздвиження Святого Хреста у Берездівцях на Львівщині освятив єпископ Маркіян Трофим'як;
Не знайшли свого храму у списку подій?
Повідомте про подію за адресою rkc.in.ua@ukr.net

Протягом першої третини ХХ століття чисельність римо-католиків у селі зросла від шести до семи сотень. У 1929 році завдяки о. Теофілу Щурецькому OP святиню було відновлено та збудовано муровану дзвіницю. Після війни каплицю використовували як господарське приміщення, яке 1988 року було навіть відремонтоване. Але з падінням радянської влади колишня римсько-католицька святиня до середини 2000-х років перебувала у занедбаному стані. Її отримали православні Київського патріархату та після ремонту 26 жовтня 2009 року відправили у ній перше богослужіння. Нині є храмом св. Ап. Андрія Первозванного Православної Церкви України.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КАПЛИЦІ / Звичайні; Належність і стан: ПРАВОСЛАВНІ / Українські; Титул: Відсутній чи не відомий титул; Вік: XIX століття;
Дієцезії і області
Статус
Санктуарії
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет