ЯБЛУНІВ. Костел св. Єлизавети, королеви (1900 - 1901). Тернопільська обл., Чортківський р-н

48265 Яблунів

Перша писемна згадка про Яблунів датується 1391 роком, потім поселення згадується у документах 1414, 1440, 1443 та 1470 роками. У 1553 році воно отримало магдебурзьке право. 1880 року тут проживало дві тисячі мешканців, у тому числі три сотні римо-католиків, нині ж - приблизно 1900 мешканців. Село входило до Гусятинського району, а від 2020 року - до Чортківського.

Католики латинського обряду села належали до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Копичинцях. Від 1880 року у Яблунові існувала приватна каплиця, в якій здійснювали богослужіння один раз на місяць, а від 1885 року - ще й каплиця в осередку сестер-служниць. У 1900-1901 роках за чисельності вірян близько шести сотень осіб у Яблуневі завдяки ініціативі Станіслава Волошина коштом місцевої власниці Флорентини Ценської та парафіян було споруджено мурований філіальний костел, який освятили 19 листопада 1901 року.

У 1904 році у Яблунові створили парафіяльну експозитуру, фінансово-майнове забезпечення якої фундувала вже згадана Флорентина Ценська. А самостійна парафія постала у період з 29 грудня 1923 року, коли її заснувала церковна влада, по 24 квітня 1929 року, коли це рішення було підтверджене владою світською. У міжвоєнний період святиню оточили парканом (1931р.), а 1935 року придбали три дзвони для дерев'яної дзвіниці. Храм мав неоготичні дерев'яні вівтарі (головний початку ХХ століття св. Єлизавети та два бічних 30-х років), а також інше досить значне оснащення. Наприкінці 30-х років Яблунів разом із сусіднім Сухоставом нараховував вже понад 12 сотень вірних, якими від 1913 року опікувався адміністратор о. Андрій Оберц.

Джерело фотознімка: templesua2.jimdofree.com

Після ІІ світової війни парафіяни-поляки разом із о. Франциском Вшещевичем вивезли до Польщі частину костельного майна, а інша залишилась у місцевій церкві, цвинтарній каплиці, спорудженій 1908 року, та в приватних осіб. Костел радянська влада спочатку використовувала як зерносховище, а з 1975 року - в якості котельні. 1992 року храм було повернено вірним, а згодом відремонтовано. До Яблунова 'повернулась' з Польщі копія ікони св. Єлизавети з головного вівтаря. Збереглись також скульптура Матері Божої Непорочної перед костелом та цвинтарна капличка, проте мурований парафіяльний будинок та дзвіниця були знищені.

Яблунів обслуговують (як і колись) дієцезіальні священники з парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Копичинцях.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.