КОЦЮБИНЦІ. Костел cвв. Апп. Петра і Павла (1902). Тернопільська обл., Чортківський р-н

48271 Коцюбинці

Вперше у документах Коцюбинці згадуються 1443 року під назвою Кочубин, а потім - у 1477, 1480, 1516, 1524 і 1549 роках. У 1578 році вже мали статус міста. У 80-х роках ХІХ століття тут проживало майже 1900 мешканців, з них лише трохи більше півтисячі були римо-католиками, нині ж чисельність населення - понад 1800 осіб. Село до 1965 року входило до Чортківського району, потім -- до Гусятинського, а від 2020 року - Чортківського.

У II половині XVI століття - I половині XVII століття у Коцюбинцях існували костел та парафія. Відомо, що у ІІ половині XVIIст. душпастирство у Коцюбинцях здійснював священник із Буданова, але пізніше місцеві римо-католики належали до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Копичинцях. У 1902 році, коли їх чисельність становила близько семи сотень, тут було споруджено коштом власника села Людвика Городиського та мешканців філіальний мурований костел та освячено під титулом cвв. Апп. Петра і Павла.

У 1908 році вже згаданий Людвик Городиський пожертвував для душпастирського осередку земельну ділянку із будинком в якості парафіяльного дому, а 1909 року світська влада дозволила створення у Коцюбинцях парафіяльної експозитури. У 1924 році храм покрили бляхою та збудовали нові господарчі будівлі. І 1925 року було засновано самостійну парафію. Від 1934 року парафію, що налічувала майже тисячу вірян у Коцюбинцях та ще двох сусідніх селах, обслуговував адміністратор о. Тадеуш Гайдек. Храм мав неоготичні дерев'яні вівтарі - головний із образом Пресвятого Серця Ісуса та два бічні, інше костельне оснащення, а також муровану дзвіницю з трьома дзвонами. На жаль, усе було втрачено.

Останній адміністратор парафії о. Ян Вальничек загинув 7 лютого 1945 року в парафіяльному будинку від рук бойовиків УПА. Святиню закрили, перетворивши її на сільський клуб. А повенули костел 1992 року.

Коцюбинці обслуговують (як і до заснування парафії) дієцезіальні священники з парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Копичинцях.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.