САДОВЕ (Новосілка Коропецька). Колишня каплиця Опіки св. Йосифа (1907 - 1908). Тернопільська обл., Чортківський р-н (Монастириський р-н)

Створено 27.04.2021 12:23

48370 Садове

Село Новосілка Коропецька, як до 1946 року називалось нинішнє Садове, заснували у першій чверті XVIII століття польські дрібні шляхтичі-селяни, які мали сплачувати землевласникам оренду за землю. Заселення ними села продовжувалось до кінця цього століття. У XIX столітті тут також поселились українські сім'ї. Село входило до Монастириського району, а тепер - до Чортківського. Нині у Садовому проживає майже дві сотні селян.

Римо-католики Новосілки Коропецької належали до парафії св. Миколая у Коропці. У 1907-1908 році, коли їх чисельність становила близько трьох сотень, у селі коштом місцевих власників родини Бадені на подарованій ними земельній ділянці та з використанням пожертвуваних ними ж будівельних матеріалів було споруджено за участю вірян філіальну муровану каплицю, яку освятили 1908 року під титулом Опіки св. Йосифа. Ініціатором її будівництва стала с. Аполонія Вандович із згромадження Францисканок Родини Марії, яка працювала у селі у 1906-1945 роках, опікуючись школою.

Храм мав єдиний вівтар із образом св. Йосифа з Дитятком (ікона збереглась досі), муровану дзвіницю із одним дзвоном вагою 35 кг, багато інших предметів костельного оснащення та був оточений цвинтарем. У 30-х роках кількість католиків латинського обряду у селі зросла майже до півтисячі.

З приходом радянської влади каплицю перетворили на склад мінеральних добрив, а після падіння комуністичного режиму святиня перейшла у власність греко-католиків та була реставрована і частково перебудована ними на початку 90-х років в якості церкви Різдва Пресвятої Богородиці. У храмі зберігається різьблена статуя св. Антонія Падуанського, яка вціліла після пожежі в костелі св. Антонія в сусідньому селі Пужниках, яке нині є частиною Садового.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КАПЛИЦІ / Звичайні; Належність і стан: КАТОЛИЦЬКІ / Греко-католицькі; Титул: СВЯТИХ, БЛАЖЕННИХ / Й,Я... / Йосифа; Вік: XX століття;
Дієцезії і області
Статус
Санктуарії
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет