КОБЗАРІВКА - Обаринці. Колишній костел св. Йосифа, Обручника Пресвятої Діви Марії (1902 - 1908). Тернопільська обл., Тернопільський р-н

47250 Кобзарівка

Село Кобзарівка утворено 1963 року об'єднанням відомих із XV століття сіл Заруддя та Обаринці і названо на честь Тараса Шевченка. У 80-х роках XIX століття в Зарудді проживало понад 400 мешканців, у тому числі три сотні греко- і одна сотня римо-католиків, а в Обаринцях - понад 750 (близько 440 римо- і 310 греко-католиків), нині ж Кобзарівка нараховує понад чотири сотні осіб. Село входило до Зборівського, а від 2020 року - до Тернопільського районів.

Католики латинського обряду сіл Обаринці і Заруддя належали до парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Залізцях. На початку ХХ століття, коли їх чисельність становила близько півтисячі осіб в Обаринцях та понад сотню в Зарудді, саме в Обаринцях коштом власниці сусідніх сіл Городище, Носівці і Плесківці Модести Чосновської, а також вірян було споруджено та освячено філіальний мурований костел, який схематизми Львівської архідієцезії датують 1902 роком.

У цьому храмі душпастирі із Залізців проводили богослужіння спочатку 'часто', а потім кожні другу і третю неділі місяця. Від 1912 року в Обаринцях вже існувала парафіяльна ескпозитура, до якої увійшли села Городище, Носівці і Плесківці, а також Вертелка (загальна кількістю вірних становила близько 8-9 сотень), яка у другій половині 20-х років стала самостійною парафією. Від 1930 року її обслуговував адміністратор о. Франциск Дідушко. Наприкінці 30-х років ця парафія нараховувала вже понад 1200 римо-католиків, охоплювала окрім вже згаданих ранше сіл ще й Іванківці та мала філальні святині в Городищі та Іванківцях.

Джерело фотознімка: facebook.com/ticternopil.

Від 1941 року адміністратором в Обаринцях служив о. Михайло Норек, який 1945 роком разом із парафіянами-поляками та частиною костельного майна виїхав до Польщі. Храм радянська влада зачинила та використовувала його разом із встановленими прибудовами до нього як зерносховище, дзвіницю було розібрано. Після падіння комуністичного режиму колишній костел пустував і руйнувався. 2016 року місцеві жителі його частково відремонтували та облаштували в колишній римсько-католицькій святині музей села.

Джерело фотознімка: 24tv.ua
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.