Костели і каплиці України / ГОЛОВНА СТОРІНКА: 480

ДРОГОБИЧ - Млинки. Колишня каплиця без титулу (193?). Львівська обл., Дрогобицький р-н

Створено 12.01.2021 11:58

82103 Дрогобич,
вул. Братів Кіцилів

У Х столітті тут інувало поселення Бич, яке наприкінці ХІ століття зруйнували половці. Уцілілі його мешканці заснували поруч 'інший, другий Бич', що і дало назву місту. У 1422 році Дрогобич отримав магдебурзьке право, потім був осередком повіту та староства. У 1939-1959 роках був обласним центром, нині - районний центр. У ньому проживає нині понад 76 тисяч мешканців.

Цей присілок Дрогобича утворився у 80-х роках XVIIIст., коли один із представників роду Шкільників збудував на північ від гори Тептюж біля ріки Тисмениці млин - звідси і пішла назва Млинки Шкільникові, а інша частина поселення називалась Млинками Сівковими. Нині Млинки є мікрорайоном Дрогобича.

Місцеві римо-католики належали до дрогобицької парафії св. Варфоломія. Оскільки у 30-х роках минулого століття у Млинках постала греко-католицька каплиця, то католики латинського обряду приблизно у той же час вирішили збудувати тут також свою святиню. Її спорудження було профінансоване нафтопереробним підприємством 'Galicja'. Дерев'яний вівтар із дерев'яними скульптурою Матері Божої з Дитятком та двома вирізьбленими барельєфами святих виготовив відомий дрогобицький митець Фелікс Ляхович.

11.01.2021 ДРОГОБИЧ (Львівська обл.), костел cв. Ап. Варфоломія (Бартоломія), зовнішній вигляд

Створено 11.01.2021 14:46

Опубліковано фотознімки зовнішнього вигляду спорудженого у XIV-XV століттях парафіяльного костелу cв. Ап. Варфоломія (Бартоломія) у Дрогобичі на Львівщині (частина світлин взята із сайту m-a-d-m-a-x.livejournal.com).

ДРОГОБИЧ. Колишній костел Імені Пресвятої Діви Марії (1922 - 1933). Львівська обл., Дрогобицький р-н

Створено 11.01.2021 11:59

82100 Дрогобич,
Козловського, 57

У 1914 році з ініціативи настоятеля дрогобицької парафії св. Варфоломія о. Яна Шалайки за проектом міського будівничого Францішка Єллонка розпочали будівництво костелу, яке перервала війна. 1922 року коштом Раймунда Яроша старі мури розібрали та спорудили нові висотою близько 3 метрів, після чого будівництво знову припинилось. А продовжилось лише 1930 року завдяки фінансовій допомозі місцевих підприємств. І протягом трьох років під керівництвом інженера Владислава Клісецького було, в основному завершене.

Кардинал Ян Дуклян Маврицій Павло Пузина (1842 - 1911). Кардинал (1901), Єпископ-ординарій Краківський (1895 - 1911), Єпископ-помічник Львівський (1886 - 1895), Єпископ (1886 - 1901)

Створено 08.01.2021 11:46

Кардинал Ян Пузина народився 13 вересня 1842 року у Гвіздці (парафія Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, нині - св. Антонія ) на Івано-Франківщині у заможній галицькій знатній родині Пузин, яка походить від давньоукраїнських (руських) князів. Спочатку навчався у школах Станіславова (Івано-Франківська) та Львова, а потім - на правничих факультетах університетів Львова і Праги. Після отримання 1868 року ступеня доктора права працював у судочинстві Галичини, проте 1876 року несподівано для рідних та знайомих вступив до Перемишльської духовної семінарії. І через два роки, 8 грудня 1878 року був висвячений на священника у Перемишлі місцевим ординарієм єпископом Мацеєм Хіршлером.

У 1879-1880 роках працював вікарієм на теренах дієцезії в парафії Святого Духа у Переворську, а, повернувшись у Перемишль, 1880 року став каноніком катедрального капітулу.

БОРЕМЕЛЬ. Колишній костел Пресвятої Трійці (1782). Рівненська обл., Демидівський р-н

Створено 07.01.2021 12:13

35210 Боремель

Вперше Боремль (Буремль) згадується 1100 роком, а назва Боремель вживається із XVI століття. 1547 року отримав магдебургське право. У 1781 році містечко відвідав король Станіслав Август. 1796 року Боремель став волосним центром. Нині є селом із населенням близько 1100 мешканців, яке входило до Демидівського району, а відтепер - до Дубенського.

Римо-католики Боремля спочатку належали до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Золочівці. 1782 року завдяки родині місцевих власників Чацьких було споруджено мурований костел Пресвятої Трійці. Але, принаймні, у першій третині наступного, XIXст. боремельський храм вже був філією парафії Преображення Господнього у Лисині і став відомим своєю іконою із зображенням Ісуса Христа і тридцяти трьох хрестів пензля художника італійської школи, вивезеною із Італії під час Італійської компанії французьких військ наприкінці XVIIIст. Цей образ нібито Наполеон І Бонапарт подарував за бойові заслуги польському генералу Вікентію Шептицькому, котрий, одружившись на княгині Констанції Чацькій, пожертвував його костелу у Боремлі.

ЛИСИН. Колишній костел Преображення Господнього (1792 - 1800). Рівненська обл., Демидівський р-н

Створено 06.01.2021 10:49

35220 Лисин

Вперше Лисин у документах згадується 1512 роком, проте оборонне городище тут з'явилось значно раніше. У першій половині ХVIІст. був одним із осередків розвитку аріанства, мав аріанський храм (на місці колишнього городища), який пізніше замінив костел. Лисин належав до Демидівського району, а тепер входить до Дубенського. Населення - близько двох сотень мешканців.

Після заборони аріанства у другій половині ХVIІст. на місці аріанської святині постала католицька дерев'яна каплиця, яку 1724 року замінив дерев'яний костел, збудований коштом родини Древньовських. Є інформація, що 1761 року Святіший Отець Климентій ХІІІ встановив для місцевого храму відпуст 6 серпня. У 1777 році тут була заснована самостійна парафія, яка охопила також сусідні села та налічувала до тисячі вірян.

БРАЇЛІВ. Каплиця цвинтарна Преображення Господнього (1775). Вінницька обл., Жмеринський р-н

Створено 05.01.2021 11:32

23130 Браїлів

Браїлів вперше згадується 1440 року, коли в межиріччі Рову і Браги було збудовано замок і засновано містечко. Є також згадки у 1594 та 1596 роках. За 'Реєстром війська запорізького' (1649р.) у часи Хмельниччини Браїлів був сотенним містечком Брацлавського полку. Із 1972 року - селище міського типу, в якому нині проживає близько 4500 мешканців.

Католицька парафія латинського обряду у Браїлові існувала з 1604 року, її обслуговували оо.-капуцини.

Муровану каплицю на кладовищі було споруджено 1775 року. У 1832 році царська влада передала парафіяльний костел Пресвятої Трійці оо.-тринітаріїв (разом із монастирем) православним, тому аж до завершення будівництва нового храму Пресвятої Трійці ця цвинтарна каплиця виконувала функцію парафіяльної святині. У 1961 році її закрила радянська влада, проте 1980 року каплицю повернули вірним.

Дієцезії і області
Санктуарії