1 2 3

ГРУШВИЦЯ. Колишній костел св. Вацлава (1928 - 1930). Рівненська обл., Рівненський р-н

Створено 29.03.2021 14:19

35364 Грушвиця

Грушвиця у документах вперше згадується 1565 року, проте поселення значно старіше (зокрема, тут існує досліджене городище Х-ХІ століть). У другій половині XIX століття в Грушвиці та її околицях поселились чеські, польські та німецькі колоністи. Їх нащадки у різні часи були репатрійовані, зокрема, 1948 року - чехи, а їх місце зайняли навколишні селяни, а потім - українці з Польщі, Словаччини та Полісся. Нині у селі, що поділяється на Грушвицю Першу і Грушвицю Другу, проживає відповідно близько дев'яти та двох сотень мешканців.

У 1756 році місцевий власник Ян Каменський збудував у селі дерев'яну капличку, яку 1809 року замінила нова і теж дерев'яна. Її добудував Ян Томашевич. Переважну більшість вірян складали чехи. На підставі угоди між єпископами Луцька та Оломоуц (Чехія) сюди до 1925 року направляли священників з Чехії (оо. Клемент Журек, Йозеф Стршиж та Одрей Кршенек).

Особливо актуальним будівництво нового костелу стало після заснування 1927 року у Грушвиці самостійної парафії, до якої увійшло понад десять сусідніх сіл (близько 1200 вірян, з яких до 90 відсотків були чехами) з каплицями у Плоскій та Мартинівці. Від вересня цього ж року її настоятелем став о. Станіслав Ядчик. Було створено комітет будівництва храму, який приступив до збору коштів. Зібраши 18 тисяч злотих, 2 липня 1928 року приступили до спорудження мурованої святині, яке здійснювали майстри школи мулярства у Кременці. 6 жовтня 1929 року було освячено наріжний камінь костелу.

Пізніше внаслідок світової економічної кризи будівельні роботи сповільнились, проте 18 серпня 1930 року спорудження завершилось (обійшлось воно парафіянам у 60 тисяч злотих). Варто зауважити, що Володимир Влк з Грушвиці надав матеріал на виготовлення вхідних дверей і оплатив їх виготовлення, Густав та Алоїз Бачові профінансували виготовлення всіх 12 вікон, Ян Міла закупив великий дзвін, віряни із Дяткович придбали орган, а брат священника Ядчика намалював великий образ св. Вацлава. 28 вересня 1930 року, у спомин св. Вацлава храм консекрував єпископ Луцький Адольф Шельонжек та присвятив його чеському святому королю Вацлаву.

У 1938 році настоятеля о. Северина Вісьнєвського замінив о. Миколай Урод, якого арештували чекісти та вивезли до Архангельска, де він і помер 11.07.1942р. На його місце призначили о. Людвіка Вареховского. 1943 року він був змушений був покинути Грушвицю перед акцією бойовиків УПА, які спалили парафіяльний будинок та значно пошкодили костел. Місцеві жителі розібрали по домівках все, що могло пригодитись у господарстві. Пізніше храм використовувався в якості колгоспної комори та складу зерна, а з падінням комуністичного режиму стояв пусткою і руйнувався.

Десь у 2000-х роках частково зруйновану колишню римсько-католицьку святиню отримали православні Київського патріархату, які її відремонтували та добудували, а від 2012 року стали використовувати як свою церкву. Її 13 жовтня 2013 року освятив архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон на честь Покрови Пресвятої Богородиці.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: ПРАВОСЛАВНІ / Українські; Титул: СВЯТИХ, БЛАЖЕННИХ / В...; Вік: XX століття;
Дієцезії і області
Статус
Санктуарії
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет