СТУПНИЦЯ. Колишній костел Різдва Пресвятої Діви Марії (1934 - 1935). Львівська обл., Дрогобицький р-н

Створено 19.02.2021 18:12

82123 Ступниця

Ступниця у документах вперше згадується 10 листопада 1377 року, проте архіологічне досліження місцевого городища свідчать про існування поселення ще у доруські, біло-хорватські часи. 1898 року у селі поселилось 830 переселенців з Польщі, які і утворили Ступницю Польську, а основне село стало Ступницею Руською. У радянські часи поселення об'єднали, і нині тут проживає понад півтисячі мешканців.

Римо-католики села належали до парафії св. Миколая у Дублянах. У 1900 році у Ступниці постала тимчасова мурована пристосована каплиця, а 1903 року було утворено філіальний душпастирський осередок. Цього ж року Перемишльський єпископ Кароль Фішер під час візитації освятив дзвін, придбаний переселенцями, а 1906 року декан о. Ян Киселевич освятив і саму каплицю (під титулом Різдва Пресвятої Діви Марії).

У 1912 році душпастирський осередок став парафіяльною експозитурою. 1913 року було прийнято рішення щодо будівництва мурованого костелу. Зібрали для цього частину коштів та придбали деякі матеріали. Проте цей намір не було реалізовано, бо виникли труднощі, у тому числі проблема із виробництвом цегли. Тому взялись за спорудження дерев'яного храму. 1929 року коштом уряду та парафіян було придбано дерев'яні матеріали для святині. У 1934 році Курія у Перемишлі затвердила проект костелу, виконаний інженером Олександром Кживоблоцьким зі Львова, і цього ж року завдяки зусиллям настоятеля о. Йосифа Кіляра розпочалось будівництво, яким безоплатно керував інженер Юліуш Мацьоловський із сусідніх Мокрян. На початку наступного, 1935 року спорудження храму завершили, покривши дах бляхою. 3 листопада цього року костел освятив декан о. Казимир Котуля за участю 5 римо- та 3 греко-католицьких священиків і представників влади.

Святиня мала два вівтарі (головний із скульптурою Матері Божої з Дитятком та бічний із скульптурою св. Антонія), 13 образів, два дзвони тощо. Після ІІсв. війни більшість парафіян разом із настоятелем о. Ранішевським та частиною костельного майна виїхала до Польщі. Зачинений храм з 50-х років використовували як зерносховище, а 1987 року за допомогою тракторів знищили. Залишилась від нього лише бетонна підмурівка. На місці колишньої римсько-католицької святині встановлено скульптуру Матері Божої.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: ЗРУЙНОВАНІ / Повністю; Титул: МАТЕРІ БОЖОЇ / Різдва; Вік: XX століття; Не муровані: Дерев‘яні;
Дієцезії і області
Статус
Санктуарії
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет