RENIÓW. Dawna kaplica p.w. Matki Bożej Królowej Polskiej (1905 - 1908, 1932 - 1938). Tarnopolski obw., Zborowski r-n

Utworzony 31.12.2020 12:57

47284 Ренів

Перша писемна згадка про поселення датується 1452 роком, є документ про Ренів також 1511 року. Тут народився та виріс відомий архітектор Лаврентій Дайчак, автор проектів багатьох костелів Львівської архідієцезії (зокрема, у його рідному та сусідніх селах) та у Південно-Східній Польщі. Ренів належав до Зборівського району, а тепер входить до Тернопільського. Нині у селі проживає понад 9 сотень мешканців.

Римо-католики Реньова належали до парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у розташованих неподалік Залізцях. На переломі XIX - XX століть їх чисельність зросла до півтисячі. За ініціативою старости села (батька майбутнього архітектора) Мацея Дайчака 1905 року почали готуватись до спорудження філіальної святині. Було придбано земельну ділянку, а місцевий власник Тадеуш Ценський дозволив у своєму лісі добувати будівельне каміння. Каплицю за проектом студента Львівської політехніки Лаврентія Дайчака під керівництвом майстра Ставарського збудували впродовж трьох років. Її освятив 1908 року єпископ Владислав Бандурський.

Під час Ісв. війни, 1915 року святиню зруйнували німці, використавши отриманий будівельний матеріал для прокладання доріг. І лише 1927 року тим же Лаврентієм Дайчаком було виконано проект відбудови каплиці, проте у простішому вигляді, без вежі. А спорудження нового храму на фундаменті старого під керівництвом майстра Антонія Гураля із Залізців відбулось аж у 1932-1938 роках (і цю святиню будівельним камінням забезпечив Тадеуш Ценський). 11 грудня 1938 року каплицю освятили.

Źródło zdjęcia: m-a-d-m-a-x.livejournal.com

Після ІІсв. війни каплицю використовували традиційно у якості колгоспного складського приміщення. Нині ж вона перебуває у стані швидко деградуючої руїни, в якій скоро важко буде упізнати культову споруду (ще недавно будівля була покрита таким-сяким дахом, від якого зараз і сліду не лишилось). Чи може хтось, хоча б з поваги до імені визначного архітектора, врятує цей храм?

Źródło zdjęcia: m-a-d-m-a-x.livejournal.com
INNE ŚWIATYNI Z TYMI SAMYMI Status: KOŚCIOŁY / Zwyczajne; Przynależność i stan: ZNISZCZONE / Częściowo; Wezwanie: MATKI BOŻEJ / Królowej; Wiek: XX stulecie;