ПЕТРІВЦІ - Верхні. Костел cв. Антонія Падуанського (1907). Чернівецька обл., Чернівецький р-н

59034 Верхні Петрівці

Верхні і Нижні Петрівці вперше згадуються 11 липня 1610 року, раніше вони вважались одним поселенням під назвою Petroutz. 1900 року тут проживало 3704 мешканців, у тому числі 3341 румунів, 656 поляків і 300 німців, 1930 року - 2771 (зокрема, румунів 81,12%, поляків 11,91%), нині ж у Верхніх Петрівцях проживає понад 3700 мешканців, а в Нижніх - 3000.

З 1803 року у Петрівцях селились гуралі-католики з Чадецького округу в Словаччині на кордоні з Польщею та Чехією, які і склали ядро спільноти католиків латинського обряду. А місцеві римо-католики, чисельність яких у середині ХІХ століття становила лише півсотні, а перед І світовою війною зросла до трьох сотень вірних, належали до парафії Семи Скорбот Пресвятої Діви Марії у Старій Красношорі.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: грудень, 04
1902 - освячено новоспоруджений костел cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2009 - архієпископ Мечислав Мокшицький відправив першу Месу у частково спорудженому костелі cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2016 - єпископ Ян Пурвінський впровадив мощі бл. Владислава Буковинського до костелу cв. Варвари у Бердичеві на Житомирщині;
Наступна дата: грудень, 05
1718 - о. Станіслав Гозій, майбутній ординарій Кам'янець-Подільський, призначений єпископом-помічником у Перемишлі;
1897 - в костелі св. Катерини в Санкт-Петербурзі висвячений на єпископа о. Кароль Недзялковський, майбутній ординарій Луцько-Житомирський;
1991 - новозбудований костел Матері Божої Фатімської у Політанках на Вінничинеі консекрував єпископ Ян Ольшанський;
2009 - єпископ Віталій Скомаровський освятив новооблаштовану каплицю св. Миколая у Зеремлі на Житомирщині;

Остаточне розділення Петрівців в документах на два села (Верхні і Нижні) відбулось 1898 року, проте в схематизмах Львівської архідієцезії аж до 1914 року включно вони згадуються як одне село. Втім, у Верхніх Петрівцях вважають, що їх село засноване 1610 року (ця дата навіть розміщена на його гербі). Від 1907 року схематизми подають 'знайдену' в Петрівцях каплицю у приватному будинку, в якій відправляються богослужіння (святиня могла бути збудована як приватна навіть раніше), а 1910 року вперше датують цей храм 1907 роком, називають його громадським та повідомляють, що Святі Меси тут звершують регулярно раз на місяць.

У 60-х роках ХХ століття радянська влада храм у Верхніх Петрівцях закрила, перетворивши його на клуб, бібліотеку та навіть сільраду. Колишній костел, після його повернення 1994 року у знищеному стані, було відремонтовано завдяки зусиллям оо.-вікентійців та вірян із Нижніх Петрівців і Сторожинця. 13 червня 1996 року тут вперше відбулись відпустові урочистості. 16 червня 2018 року єпископ Леон Малий освятив у головному вівтарі подарований новий образ покровителя храму.

Джерело фотознімка: januszgnat.smugmug.com

Верхні Петрівці обслуговують дієцезіальні священники парафії Преображення Господнього та св. Йоана Павла ІІ у Нижніх Петрівцях.

Джерело фотознімка: facebook.com/dolne.piotrowce
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.