ГОЛОЗУБИНЦІ. Костел Непорочного Серця Пресвятої Діви Марії (1827, 198?). Хмельницька обл., Кам‘янець-Подільський р-н

32466 Голозубинці,
вул. Шевченка, 22,
+380 (3858) 322-81

Уперше в документах Голозубинці згадуються у 30-х роках XVI століття. 1893 року тут проживало 588 мешканців, 1905 року - 1293, нині село має понад тисячу осіб. Входило до Дунаєвецького району, а від 2020 року є частиною Кам'янець-Подільського.

Католики латинського обряду села належали до парафії св. Михаїла Архангела у Дунаївцях. У 1827 році на кладовищі у Голозубинцях коштом місцевих власників Скібневських було споруджено невелику муровану каплицю площею 6 на 9 метрів та висотою 4 метри. Святиню подають як громадську схематизми Кам'янець-Подільської дієцезії, принаймні, від 1859 року, а після ліквідації цієї дієцезії - схематизми Луцько-Житомирської дієцезії аж до 1914 року.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: грудень, 04
1902 - освячено новоспоруджений костел cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2009 - архієпископ Мечислав Мокшицький відправив першу Месу у частково спорудженому костелі cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2016 - єпископ Ян Пурвінський впровадив мощі бл. Владислава Буковинського до костелу cв. Варвари у Бердичеві на Житомирщині;
Наступна дата: грудень, 05
1718 - о. Станіслав Гозій, майбутній ординарій Кам'янець-Подільський, призначений єпископом-помічником у Перемишлі;
1897 - в костелі св. Катерини в Санкт-Петербурзі висвячений на єпископа о. Кароль Недзялковський, майбутній ординарій Луцько-Житомирський;
1991 - новозбудований костел Матері Божої Фатімської у Політанках на Вінничинеі консекрував єпископ Ян Ольшанський;
2009 - єпископ Віталій Скомаровський освятив новооблаштовану каплицю св. Миколая у Зеремлі на Житомирщині;
Каплиця до розбудови костелу
Каплиця до розбудови костелу
Джерело фотознімка: youtube.com/watch?v=G0AbmttA9_E

У 1938 році радянська влада каплицю в Голозубинцях закрила, облаштувавши у ній піонерський клуб, а цвинтар знищила. Під час ІІ світової війни храм повернули вірянам, проте душпастирі приїздили сюди не часто. Із 60-х років місцевими римо-католиками опікувались у різні часи оо. Антоній Борисевич, Андрій Гладусевич, Ян Ольшанський MIC (майбутній єпископ), Франциск Карасевич (1970-1975рр.), Хіларій Мартин Вільк OFM Cap та Маркіян Трофим'як (майбутній єпископ). У 1980 році першим настоятелем парафії призначили о. Йосифа Чопа, який відремонтував та розбудував колишню цвинтарну каплицю, перетворивши її на невеликий костел. 1987 року тут розпочали підготовку дітей до Першого Причастя.

Джерело фотознімка: camenecensis.org

У 1991-1997 роках о. Марек Бзінковські спорудив у Голозубинцях парафіяльно-катехитичний будинок. Парафію, до якої належать вірні ще кількох сусідніх сіл, обслуговують дієцезіальні священники.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.