БІЛОГОРОДКА. Колишній костел Преображення Господнього (178? - 1791). Хмельницька обл., Шепетівський р-н

30343 Білогородка,
вул. Центральна

Перша документальна згадка про Білогородку датується 1400 роком, проте виникла вона раніше, про що свідчать збережені в центрі села залишки давньоукраїнського городища. 1880 року була містечком та мала чотири тисячі мешканців, 1911 року - 6310, нині - понад 1600 осіб. Входила до Ізяславського району, а від 2020 року є частиною Шепетівського.

Дерев'яний костел в Білогородці був збудований 1749 року (його спорудження приписують архітектору Паоло Фонтані). Можливо, що це була не перша святиня у містечку, бо є підстави вважати, що парафія тут існувала вже 1720 року.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: грудень, 04
1902 - освячено новоспоруджений костел cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2009 - архієпископ Мечислав Мокшицький відправив першу Месу у частково спорудженому костелі cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2016 - єпископ Ян Пурвінський впровадив мощі бл. Владислава Буковинського до костелу cв. Варвари у Бердичеві на Житомирщині;
Наступна дата: грудень, 05
1718 - о. Станіслав Гозій, майбутній ординарій Кам'янець-Подільський, призначений єпископом-помічником у Перемишлі;
1897 - в костелі св. Катерини в Санкт-Петербурзі висвячений на єпископа о. Кароль Недзялковський, майбутній ординарій Луцько-Житомирський;
1991 - новозбудований костел Матері Божої Фатімської у Політанках на Вінничинеі консекрував єпископ Ян Ольшанський;
2009 - єпископ Віталій Скомаровський освятив новооблаштовану каплицю св. Миколая у Зеремлі на Житомирщині;

У 80-х роках XVIII століття замість дерев'яної святині в Білогородці коштом власників містечка Сангушків розпочали спорудження мурованого костелу, яке завершили 1791 року. Після оздоблення та належного оснащення храму його консекрував 1808 року єпископ Луцько-Житомирський Каспер Цецішовський. Від 50-х років цього століття до, принаймні, 1894 року парафією опікувався настоятель о. Франц Лозінський, під душпастирською опікою якого наприкінці служіння перебувало понад 5100 вірян (каплиці були у Залужжі та цвинтарні в Білогородці - дерев'яна 1750 року і мурована 1827 року ).

Фотознімок: Bulka UA

У першому десятилітті ХХ століття парафію в Білогородці адміністрував о.-бернардин Адріан Цибульський, якого у другому десятилітті замінив о. Болеслав Лещинський. Чисельність парафіян перед І світовою війною виросла до понад 6100 осіб. 1921 року о. Лещинського замінив адміністратор парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Лабуні (нині - Новолабунь) о. Йосиф Круммель. 1925 року адміністратором у Білогородці вже служив о. Адольф Кашчиць, а парафія тоді нараховувала понад 7 тисяч вірних.

Джерело фотознімка: ishchuk.net

Колишнім костелом у Білогородці послуговувались православні Московського патріархату, які його частково перебудували, але від 2023 року він є Святотроїцьким храмом Православної Церкви України.

Фотознімок: AndriiDydiuk
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.