TERESZKY. Dawny kościół p.w. św. Kazimierza (1907 - 1911). Chmielnicki obw., Chmielnicki r-n

31032 Терешки

Село Терешки згадується у документах кінця XVI століття. Відоме тим, що 1788 року його відвідав король Станіслав Понятовський. У другій половині ХІХ століття тут проживало 700-800 мешканців, переважна більшість яких була православними, нині ж чисельність населення - менше чотирьох сотень. Село входило до Красилівського району, а тепер - до Хмельницького.

Католики латинського обряду належали до парафії Пресвятої Трійці у Базалії та мали свою невелику філіальну каплицю, якою також послуговувались вірні із сусідніх сіл. У 1907 році завдяки зусиллям та коштам місцевих власників (подружжя Владислава і Казимири Грохольських) розпочали будівництво неоготичного мурованого костелу, який урочисто освятили навесні 1911 року під титулом св. Казимира - патрона померлої 7 січня 1908 року Казимири.

Ważne wydarzenia
w historii świątyń i posłudze arcypasterzy
Bieżąca data: styczeń, 19
Na dzień dzisiejszy brak jest informacji o ważnych wydarzeniach w historii świątyń i posługi arcypasterzy
Następna data: styczeń, 20
1901 - рукоположений в архіпастирі у Львівській катедрі кардиналом Яном Пузиною з Кракова о. Йосиф Більчевський, майбутній святий, та урочисто введений до архікатедри;
1951 - у Пучішці (Хорватія) народився майбутній Апостольський нунцій в Україні архієпископ Нікола Етерович;
2019 - оновлений орган в катедрі у Харкові освятив єпископ Станіслав Широкорадюк;
Zdjęcie: Григорій Данилюк

Храм, споруджений за проектом архітектора Броніслава Кохановського із Люблина, мав три дубові вівтарі - головний із образом св. Казимира пензля відомого худижника Петра Стахевича та бічні із шанованим образом Розіп'ятого Господа Ісуса, перенесеним із старої каплиці, та іконою Матері Божої Ченстоховської, а також орган, привезений з Італії. Вітражі в пресбітерії були присвячені св. Михаїлу Архангелу та св. Владиславу з Гєльньова та виконані фірмою Бялковських із Варшави. Після завершення будівництва костелу у Терешках заснували самостійну парафію, до якої увійшли сусідні села, які раніше належали парафії в Базалії.

Źródło zdjęcia: m-a-d-m-a-x.livejournal.com

У 20-х роках радянська влада храм зачинила та традиційно облаштувала у ньому зерносховище. Після падіння комуністичного режиму колишній костел отримала православна громада. Нині він є храмом Різдва Богородиці, що належить православним Московського патріархату. 27 травня 2014 року через влучання блискавки згоріли купол та дах церкви, проте пошкодження відновили.

Źródło zdjęcia: m-a-d-m-a-x.livejournal.com
INNE ŚWIATYNI Z TYMI SAMYMI: