ЛИПІВКА (Фірлеїв). Костел св. Станіслава єп. мч. (1673 - 1576). Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н

77020 Липівка

9 липня 1570 року село Матвіїв, відоме у джерелах від 1430 року, отримало магдебурзьке право та назву Фірлеїв (за прізвищем його власника). Був містечком, яке 1616 року мало півтисячі мешканців, але попри підвердження 15 вересня 1765 року міських прав наприкінці ХVIII - на початку ХІХ століть знову став селом. 1880 року мав приблизно тисячу осіб, у тому числі понад 240 римо-католиків, 1921 року - 1210, 1939 року - 1680, нині - понад вісім сотень. 1946 року Фірлеїв назвали Липівкою, яка входила до Рогатинського району, а від 2020 року - до Івано-Франківського.

Нечисленні римо-католики Матвіїва спочатку належали до утвореної 3 травня 1439 року парафії у Янчині, який нині називається Іванівкою. Після заснування містечка, 8 грудня 1573 року місцеву парафію та костел фундував фірлеївський війт Микола Нарайовський. Першим настоятелем став о. Петро Стрийковський, який і збудував мурований храм на місці зруйнованої у І половині цього століття церкви, від якої залишились стіни висотою до 7 метрів, а консекрував його 1576 року архієпископ Ян Соліковський.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: грудень, 03
1901 - у Звинячі на Тернопільщині освячено наріжний камінь костелу св. Франциска Ксав'єра;
1781 - в Тейнах поблизу Клагенфурта в Австрії народився майбутній архієпископом-митрополит Львівський Франциск Лушин;
2000 - кардинал Мар'ян Яворський освятив новозбудований храм cв. Варвари у Дубрівці на Львівщині;
- кардинал Мар'ян Яворський освятив новий парафіяльний будинок при костелі Мучеництва св. Йоана Хрестителя у Самборі на Львівщині;
2016 - архієпископ Мечислав Мокшицький освятив частково виготовлений необароковий головний вівтар костелу cв. Ап. Варфоломія у Дрогобичі на Львівщині;
Наступна дата: грудень, 04
1902 - освячено новоспоруджений костел cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2009 - архієпископ Мечислав Мокшицький відправив першу Месу у частково спорудженому костелі cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2016 - єпископ Ян Пурвінський впровадив мощі бл. Владислава Буковинського до костелу cв. Варвари у Бердичеві на Житомирщині;

Проте парафія у Фірлеєві лише 1606 року остаточно відділилась від янчинської, а 1620 року (після знищення святині у Янчині) її фінансово-матеріальне забезпечення перейшло до фірлеївської парафії і настоятелем призначили о. Войтеха Котовського замість вбитого тоді ж татарами о. Адама Залівського. Костел зазнав знищень під час турецьких нападів у 1666-1667 і 1672 роках, проте завдяки зусиллям настоятеля о. Яна Козєлка та коштам власника сусіднього Дусанова Станіслава Ковальського був відремонтований. Оновлення святині здійснив у 1687-1689 та 1696 роках настоятель о. Андрій Кшечоновський.

Чергове оновлення підупалого костелу у Фірлеєві та його оснащення відбулось у 30-х - 50-х роках завдяки зусиллям та коштам настоятеля о. Бенедикта Хмельовського. 1774 року храм повторно консекрував архієпископ Вацлав Сераковський (ймовірно, після того, як його реставрували внаслідок пожежі). На той час святиня мала 5 вівтарів. 1792 року настоятель о. Микола Вашкевич здійснив часткову її добудову, проте суттєвої реконструкції вона зазнала наприкінці XVIII - на початку ХІХ століть (настоятель о. Тадеуш Домброва). Протягом усього XIX століття та на початку наступного у фірлеївському костелі проводились ремонтні роботи та оновлення спорядження. 14 червня 1903 року архієпископ Йосиф Більчевський урочисто освятив оновлений головний вівтар.

Військові дії під час Ісв. війни та наступні не завдали суттєвої шкоди храму у Фірлеєві, проте 1920 року московіти-більшовики вбили настоятеля о. Адама Малачинського. Істотних відновлювальних робіт в костелі у міжвоєнний період не було (хіба що 1928 року добудовано передсінок). Святиня містила надалі 5 вівтарів (головний св. Станіслава та бічні св. Антонія, св. Михаїла Архангела, Пресвятого Серця Ісуса і Матері Божої), орган 1858 року та інше дуже багате спорядження, а також два дзвони. Парафію, чисельністю 1100-1200 вірян у Фірлеєві та ще шести селах, від 1921 року обслуговував настоятель о. Станіслав Шатко. Мала вона каплиці у Болотні та Дусанові, а до 1918 року - також у Жидовичах (нині - Розсохи).

Джерело фотознімка: m-a-d-m-a-x.livejournal.com

У лютому 1944 року вояки УПА спустошили храм у Фірлеєві та спалили парафіяльний будинок. Частину врятованого костельного оснащення о. Шатко вивіз до Польщі 1945 року. Після ІІ світової війни зачинену святиню радянська влада використовувала як зерносховище. У 1980-1990 роках інститут 'Укрзахідпроектреставрація' провів дослідження костелу, на підставі яких була здійснена його реставрація. Повернули храм 8 вересня 1991 року. Після часткового ремонту його наступного року освятив єпископ Маркіян Трофим'як. Від того часу тривало поетапне відновлення святині.

Джерело фотознімка: m-a-d-m-a-x.livejournal.com

Липівку обслуговують дієцезіальні священники парафії св. Миколая у Рогатині

Джерело фотознімка: m-a-d-m-a-x.livejournal.com
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.