НАДОРОЖНА. Колишня каплиця без титулу (1935). Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н

78016 Надорожна,
f.b.: 3813448762091205

Село Надорожна вперше у документах згадується 1492 року таким чином, що це нібито дає підстави вважати його датою заснування 1420 рік. На початку 80-х роках ХІХ століття тут проживало близько восьми сотень мешканців (630 греко- і 170 римо-католиків), нині воно має понад тисячу осіб. Після ІІ світової війни місцевих поляків вивезли до Польщі, а звідти оселили лемків. Село входило до Тлумацького району, а від 2020 року є частиною Івано-Франківського.

Католики латинського обряду Надорожної належали до парафії св. Анни у Тлумачі. В середині ХІХ століття їх чисельність становила лише сотню, наприкінці - дві сотні, а перед І світовою війною та в середині 30-х років ХХ століття - майже три сотні вірян.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: квітень, 15
1843 - консекровано костел Успіння Пресвятої Діви Марії в Єзуполі на Івано-Франківщині;
1901 - піднесений до гідності титулярного архієпископа Darnis єпископ-помічник Львівський Йосиф Вебер;
1906 - єпископ Тираспільський Йосиф Кесслер освятив храм Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Ялті в Криму;
1928 - архієпископ Болеслав Твардовський консекрував храм cвв. Апп. Петра і Павла у Теребовлі на Тернопільщині;
2012 - о. Леонід Ткачук освятив дзвін над вежею каплиці Божого Милосердя i св. Шарбеля у Харкові-Рогані;
Наступна дата: квітень, 16
1947 - в парафії св. Станіслава у Козовій Тернопільської області народився майбутній єпископ Маркіян Трофим'як, Луцький ординарій;
1995 - о. Станіслав Падевський призначений Кам’янець-Подільським єпископом-помічником;
2002 - префект Конгрегації у справах Єпископів кардинал Джованні Батіста Ре освятив у Львові приміщення для Курії після часткового ремонту;
Фотознімок: Ivan Kovalchuk

Саме тоді, у середині 30-х років і було споруджено в Надорожній муровану каплицю, яку продовжували оснащувати аж до ІІ світової війни. Вагомий внесок в спорядження храму вніс місцевий житель Владислав Соколовський, який пожертвував на це частину отриманого спадку з Канади після смерті брата матері. Зокрема, йдеться про 12 образів Хресної дороги та дзвін на вежі святині.

Фотознімок: Микола Водославський

За радянської влади каплицю в Надорожній спочатку використовували як колгоспне зерносховище, пізніше тут стали вирощували павуків-шовкопрядів для здачі на шовк. По всьому приміщенні розставили стелажі, на них розстелювали листя шовковиці, яким харчувався павук-шовкопряд. Після розвалу колгоспу колишня каплиця стала клубом, а згодом вже не використовувалась та поступово руйнувалась. Після 2009 року її частково відремонтували та відкрили у колишньому римсько-католицькому храмі музей історії села.

Фотознімок: Програма DOBRE