СТЕБНИК. Колишній костел бл. Кінги (1894). Львівська обл., Дрогобицький р-н

82154 Стебник,
вул. Трускавецька

Стебник (Істебник) вперше у документах згадується 1433 року, проте ця місцевість була заселена із давніх часів (тут займались видобутком солі та тваринництвом). 1440 року поселення отримало самоврядування, що було підтверджено 1516 року. 17 жовтня 1969 року Стебник став селищем міського типу, а 21 січня 1978 року отримав статус міста районного підпорядкування. Населений був переважно українцями, але відсоток поляків поволі зростав за рахунок переселенців з Польщі. Нині тут проживає понад 20 тисяч мешканців.

Католики латинського обряду Стебника належали до парафії cв. Ап. Варфоломія у Дрогобичу, а від 1926 року - до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Трускавці. Спочатку богослужіння відбувались у місцевій греко-католицькій церкві, проте 1894 року тут було споруджено мурований філіальний костел, який освятили 4 жовтня цього ж року.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: квітень, 29
1887 - освячено наріжний камінь костелу Успіння Пресвятої Діви Марії у Харкові;
2006 - єпископ Станіслав Широкорадюк освятив новозбудований костел Непорочного Серця Пресвятої Діви Марії у Гвіздаві на Житомирщині;
2013 - єпископ Мар'ян Бучек освятив початок робіт на будові комплексу резиденції єпископа, Курії та парафіяльного будинку у Харкові;
Наступна дата: квітень, 30
1990 - о. Іларій Вільк звершив першу Месу у поверненому храмі cвв. Апп. Петра і Павла у Кривотині на Житомирщині;
1991 - єпископ Ян Пурвінський освятив у поверненому костелі св. Яна з Дуклі в Житомирі відремонтовану каплицю;
2008 - єпископи Станіслав Падевський та Леон Дубравський освятили земельну ділянку під будівництво костельно-монастирського комплексу оо.-паулінів у Маріуполі на Донеччині;
2017 - о. Віталій Кривицький призначений єпископом-ординарієм Київсько-Житомирської дієцезії;
Діти із о. Адамом Вуйціком після першого Причастя

Під час І світової війни було конфісковано дзвін, придбаний 1897 року, але залишився інший (із 1902 року). У 1925 році освятили новий дзвін 'Варвара'. Костел мав головний вівтар з образом Ісуса та два бічні вівтарі з образами Матері Божої з Дитятком та св. Кінги. Кількість римо-католиків 1908 року становила 175 осіб, 1926 року - 400 вірян, а 1936 року - 551 вірних. Їх обслуговували оо. Пьотровський та Вуйцік із Трускавця.

Після ІІ світової війни храм використовуввся в якості продуктового магазину. Наприкінці 80-х - на початку 90-х років колишній костел був перебудований на православну церкву. Нині належить Православній Церкві України як храм святого Архистратига Михаїла.

СВЯТИНІ,
ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:
Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.
Фільми