ВІЖОМЛЯ. Колишня каплиця св. Йосифа (1901). Львівська обл., Яворівський р-н

81067 Віжомля

Перша згадка у документах про Віжомлю (Ожомлю) датується 1376 роком, наступна - 1440 року. У 1785р. у західній частині села поселились німецькі колоністи, назвавши свою колонію Шумляу, яку наприкінці 30-х років ХХст. перейменували на Малу Віжомлю. 1880 року тут проживало 1156 мешканців (360 римо-католиків), 1900 року Віжомля разом із Шумляу мала 1730 селян, у тому числі 1060 українців, 367 поляків і 261 німців, нині ж її населення - близько 1200 осіб.

Католики латинського обряду села належали до парафії Матері Божої Помічниці Вірних у Судовій Вишні. На початку ХХ століття у Віжомлі було споруджено та 1901 року освячено під титулом св. Йосифа філіальну муровану каплицю.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: грудень, 04
1902 - освячено новоспоруджений костел cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2009 - архієпископ Мечислав Мокшицький відправив першу Месу у частково спорудженому костелі cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2016 - єпископ Ян Пурвінський впровадив мощі бл. Владислава Буковинського до костелу cв. Варвари у Бердичеві на Житомирщині;
Наступна дата: грудень, 05
1718 - о. Станіслав Гозій, майбутній ординарій Кам'янець-Подільський, призначений єпископом-помічником у Перемишлі;
1897 - в костелі св. Катерини в Санкт-Петербурзі висвячений на єпископа о. Кароль Недзялковський, майбутній ординарій Луцько-Житомирський;
1991 - новозбудований костел Матері Божої Фатімської у Політанках на Вінничинеі консекрував єпископ Ян Ольшанський;
2009 - єпископ Віталій Скомаровський освятив новооблаштовану каплицю св. Миколая у Зеремлі на Житомирщині;
Фотознімок: Михайло Ганяк

Наприкінці 30-х років у Віжомлі разом із Малою Віжомлею проживало майже півтисячі вірян. У липні-серпні 1939 року 19-річний студент Ягеллонського університету та майбутній Папа Римський і святий Кароль Войтила, проходячи обов'язковий військовий вишкіл, разом із іншими студентами допомагав у Віжомлі будувати місцеву школу й мостити дорогу між Яворовом і Судовою Вишнею. Щонеділі він ходив до віжомлівської каплиці, де міг годинами перебувати у молитві.

Фотознімок: Микола Бузенко

Зачинений радянською владою храм у Віжомлі у післякомуністичний період отримали греко-католики, які після належного ремонту та часткової перебудови освятили його як церкву Усікновення Голови Івана Христителя, оскільки їхній старий дерев'яний храм перейняли православні. 4 травня 2019 року на фасаді колишньої римсько-католицької святині за участю католицького (обох обрядів) і православного духівництва і вірних було урочисто відкрито пам’ятну дошку з нагоди вже згаданого перебування у Віжомлі студента Кароля Войтили.

Фотознімок: Микола Бузенко

Варто зауважити, що деякі джерела помилково вважають римсько-католицькою каплицею св. Йосифа у Віжомлі молитовний дім німців-євангелістів, споруджений в їхній колишній колонії Шумляу (Малій Віжомлі).

Молитовний дім німців-євангелістів
Молитовний дім німців-євангелістів
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж: