РАДЕХІВ. Колишній костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії (1775 - 1828). Львівська обл., Червоноградський р-н

80200 Радехів

Перша письмова згадка про Радехів (Радихів) датована 1472 роком, наступна - 1493 роком. 1752 року отримав магдебурзське право. 1880 року місто нараховувало понад 3500 мешканців, причому кількістю українці у десять разів переважали поляків. У 1911-1939 роках був центром повіту, а пізніше - центром району. Від 2020 року входить до Червоноградського району. Нині тут проживає понад 9700 осіб.

Римо-католики Радехова спочатку належали до парафії у Станині та своєї святині не мали. Проте завдяки місцевому власнику Йосифу Мієру у 1775-1776 роках до міста було перенесено парафію зі Станина та розпочали будівництво мурованого костелу св. Анни (можливо, що такий титул мала парафія у Станині). Завершили спорудження храму 1828 року його консекрацією під титулом Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: грудень, 04
1902 - освячено новоспоруджений костел cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2009 - архієпископ Мечислав Мокшицький відправив першу Месу у частково спорудженому костелі cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2016 - єпископ Ян Пурвінський впровадив мощі бл. Владислава Буковинського до костелу cв. Варвари у Бердичеві на Житомирщині;
Наступна дата: грудень, 05
1718 - о. Станіслав Гозій, майбутній ординарій Кам'янець-Подільський, призначений єпископом-помічником у Перемишлі;
1897 - в костелі св. Катерини в Санкт-Петербурзі висвячений на єпископа о. Кароль Недзялковський, майбутній ординарій Луцько-Житомирський;
1991 - новозбудований костел Матері Божої Фатімської у Політанках на Вінничинеі консекрував єпископ Ян Ольшанський;
2009 - єпископ Віталій Скомаровський освятив новооблаштовану каплицю св. Миколая у Зеремлі на Житомирщині;

Наприкінці міжвоєнного періоду настоятель парафії о. Матей Гонска, що служив тут від 1926 року, опікувався двома з половиною тисячами вірян міста та десятка навколишніх сіл, а сама парафія мала філіальні каплиці у Кривому, Середпільцях, Синькові, Станині та раніше у Павлові, Сушні, а також Вульці Сушанській, яка нині є частиною Полового.

У 1945 році радехівський костел радянська влада передала військовій частині для використання в якості військового клубу, а 1972 року колишній римсько-католицький храм разом із дзвіницею було повністю зруйновано. Частково на його місці 1981 року збудували поліклініку. У 2022-2024 роках у Радехові було збудовано коштом Ауґсбургська дієцезії (Німеччина) мурований костел св. Йосифа, Обручника Пресвятої Діви Марії.

У Радехові були також каплиця-усипальниця чергових місцевих власників Бадені та поблизу костелу двоповерховий монастир сестер-служниць Пресвятої Діви Марії. Останній спочатку використовували як пологовий будинок та адмінприміщення лікарні, а після 1972 року знищили повністю.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.