ДЕРАЖНЕ. Колишній костел Пресвятої Трійці (1804). Рівненська обл., Рівненський р-н

35053 Деражне
вул. Р. Мартинюка, 13

Вперше Деражне згадується у документах Почаївського монастиря за червень-серпень 1274 року. На початку XVII століття поселення отримало магдебурзьке право. 1860 року нараховувало майже вісім сотень мешканців, половина з яких була євреями, а перед Ісв. війною - понад 2700. Сьогодні є селом, в якому проживає близько 2100 осіб. Належало до Костопільського району, а тепер - до Рівненського.

У 1614 році перший католик в роду Острозьких Януш, на якому закінчився цей славетний рід, збудував у своєму Деражному дерев'яний костел. Проте святиню було знищено 1649 року під час польсько-козацької війни. У 1754 році Кароль Немирич із спольщеного українського роду Немиричів гербу Клямри, отримавши 1749 року в заставу Деражне, спорудив тут черговий дерев'яний храм та дотував парафію.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: грудень, 03
1901 - у Звинячі на Тернопільщині освячено наріжний камінь костелу св. Франциска Ксав'єра;
1781 - в Тейнах поблизу Клагенфурта в Австрії народився майбутній архієпископом-митрополит Львівський Франциск Лушин;
2000 - кардинал Мар'ян Яворський освятив новозбудований храм cв. Варвари у Дубрівці на Львівщині;
- кардинал Мар'ян Яворський освятив новий парафіяльний будинок при костелі Мучеництва св. Йоана Хрестителя у Самборі на Львівщині;
2016 - архієпископ Мечислав Мокшицький освятив частково виготовлений необароковий головний вівтар костелу cв. Ап. Варфоломія у Дрогобичі на Львівщині;
Наступна дата: грудень, 04
1902 - освячено новоспоруджений костел cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2009 - архієпископ Мечислав Мокшицький відправив першу Месу у частково спорудженому костелі cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2016 - єпископ Ян Пурвінський впровадив мощі бл. Владислава Буковинського до костелу cв. Варвари у Бердичеві на Житомирщині;

У 1804 році коштом місцевого власника Тадеуша Підгороденського у Деражному постав мурований костел, який 1809 року консекрував брат Тадеуша єпископ-помічник Луцько-Житомирський Ян Підгороденський. Варто уваги також те, що цей архіпастир помер саме у Деражному (4 листопада 1832 року). Хоча парафія охоплювала кілька десятків навколишніх сіл, проте у другій половині цього століття налічувала менше тисячі вірних.

Джерело фотознімка: volynspadok.org.ua

У міжвоєнний період парафію у Деражному обслуговував настоятель о. Петро Массальський, а входило до неї майже вісім десятків навколишніх населених пунктів загальною чисельністю понад 3300 вірян. Під час німецько-фашистської окупації 1942 року німці розстріляли чергового настоятеля парафії о. Михайла Домбровського.

За радянської влади костел у Деражному перебудували на будинок культури. І саме в якості останнього (та музичної школи) колишній римсько-католицьки храм використовується досі. Правда, кілька років тому його намагались приватизувати, проте Дережненська сілька рада 28 лютого 2020 року відмінила результат електронного аукціону з його продажу та припинила процес його приватизації.

Завдяки зусиллям місцевого уродженця о. Тадеуша Журавського у 2010-2011 роках в Деражному вдалось відновити старий католицький цвинтар, де було також встановлено хрест і меморіальну плиту. Це місце освятив єпископ Луцький Маркіян Трофим'як.

Відновлений старий католицький цвинтар
Відновлений старий католицький цвинтар
Фотознімок: Grzegorz Naumowicz
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.