ДЗВИНЯЧКА. Костел Матері Божої Ангельської (1894). Тернопільська обл., Чортківський р-н

48755 Дзвинячка,
f.b.: 355482658413939

Село Дзвинячка відоме з II половини XVI століття. У радянські часи (з 1964 року по 18.03.1991р.) називалось Комунарівкою. Населення - понад тисяча мешканців.

Для римо-католиків Дзвинячки, які до початку XX століття належали до парафії св. Генріха у Мельниці(-Подільській), відправлялись Меси в дворовій каплиці власників села Кеншицьких-Козебродських. З 1883 року на їх запрошення у Дзвінячці проживав після заслання в Росію у якості дворового капелана архієпископ Варшавський Зиґмунт Щенсни-Фелінський, беатифікований 2002 року та канонізований 2009 року.

Саме завдяки його зусиллям та коштам 1894 року було споруджено мурований філіальний костел. 1906 року тут постав душпастирський осередок, який у 1936 році обслуговував адміністратор о. Йосиф Мушинський. А налічував він 1250 вірян місцевих та із десятка навколишніх сіл. Зокрема, сюди належав костел Пресвятої Трійці в Окопах.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: квітень, 29
1887 - освячено наріжний камінь костелу Успіння Пресвятої Діви Марії у Харкові;
2006 - єпископ Станіслав Широкорадюк освятив новозбудований костел Непорочного Серця Пресвятої Діви Марії у Гвіздаві на Житомирщині;
2013 - єпископ Мар'ян Бучек освятив початок робіт на будові комплексу резиденції єпископа, Курії та парафіяльного будинку у Харкові;
Наступна дата: квітень, 30
1990 - о. Іларій Вільк звершив першу Месу у поверненому храмі cвв. Апп. Петра і Павла у Кривотині на Житомирщині;
1991 - єпископ Ян Пурвінський освятив у поверненому костелі св. Яна з Дуклі в Житомирі відремонтовану каплицю;
2008 - єпископи Станіслав Падевський та Леон Дубравський освятили земельну ділянку під будівництво костельно-монастирського комплексу оо.-паулінів у Маріуполі на Донеччині;
2017 - о. Віталій Кривицький призначений єпископом-ординарієм Київсько-Житомирської дієцезії;

Після ІІ Світової війни святиню закрили. Використовували її як складські приміщення, молокоприймальний пункт та під розміщення чайної «Ромашка», а з 90-х років минулого століття колишній костел був спортивним залом. 2018 року розпочався ремонт святині. 16 вересня 2022 року відновлений костел освятив архієпископ Мечислав Мокшицький за участю єпископів Віталія Скомаровського і Мар'яна Бучека. Дзвинячку обслуговують дієцезіальні священники.

У Дзвинячці є ще дві каплиці, якими опікуються черниці заснованого архієпископом Зигмунтом згромадження Сестер Францисканок Родини Марії: св. Зигмунта біля цілющого джерела та цвинтарна - колишня усипальниця.

СВЯТИНІ,
ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:
Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.
Фільми