СИДОРІВ. Костел Благовіщення Пресвятої Діви Марії (172? - 173?). Тернопільська обл., Чортківський р-н

48208 Сидорів,
f.b.: sydoriw

Перша писемна згадка про Сидорів датується 7 жовтням 1398 року. У квітні 1547 року поселення отримало статус міста. Нині є селом із населенням понад 1100 осіб. Входило до Гусятинського району, а від 2020 року є частиною Чортківського.

Ймовірно, що після отримання міського статусу тут мала бути якась католицька святиня, проте достеменно відомо лише про заснування парафії у 1726 році. Сучасний мурований костел для домініканців- обсервантів збудували коштом місцевих власників Калиновських за зміненим проектом Йоана Вітте у 1720-1730-х роках, а після його оснащення освятили 1741 року. Після ліквідації австрійською владою 14 ківтня 1787 року домініканського монастиря у Сидорові костел перейняло світське духовенство.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: квітень, 29
1887 - освячено наріжний камінь костелу Успіння Пресвятої Діви Марії у Харкові;
2006 - єпископ Станіслав Широкорадюк освятив новозбудований костел Непорочного Серця Пресвятої Діви Марії у Гвіздаві на Житомирщині;
2013 - єпископ Мар'ян Бучек освятив початок робіт на будові комплексу резиденції єпископа, Курії та парафіяльного будинку у Харкові;
Наступна дата: квітень, 30
1990 - о. Іларій Вільк звершив першу Месу у поверненому храмі cвв. Апп. Петра і Павла у Кривотині на Житомирщині;
1991 - єпископ Ян Пурвінський освятив у поверненому костелі св. Яна з Дуклі в Житомирі відремонтовану каплицю;
2008 - єпископи Станіслав Падевський та Леон Дубравський освятили земельну ділянку під будівництво костельно-монастирського комплексу оо.-паулінів у Маріуполі на Донеччині;
2017 - о. Віталій Кривицький призначений єпископом-ординарієм Київсько-Житомирської дієцезії;

Наприкінці 30-х років XX століття сидорівська парафія мала дві філіальні каплиці - у Суходолі (1909р.) та Шидлівцях (1935р.), а раніше - також у Великих Чорнокінцях. Після ІІсв. війни переважна більшість парафіян-поляків виїхала до Польщі, храм закрили та використовували в якості зерносховища. У 1992 році костел було повернено Церкві, проте богослужіння тут відправляли лише на свята, а опікувались храмом францисканці (орден Братів Менших) з парафії св. Антонія у Гусятині.

Вочевидь, внаслідок відсутності місцевих римо-католиків та, відповідно, належного догляду за святинею, вона стала жертвою вандалізму та розграбування. Тож її взяли під опіку члени Надзбручанського товариства полської культури та мови, завдяки зусиллям яких здійснюється поступовий ремонт костелу, в якому на великі свята відправляють Меси вищезгадані францисканці разом із домініканцями із Чорткова.

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.
Фільми