ЛИТВИНІВ. Колишній костел Відвідин Пресвятої Діви Марії (1936 - 1938). Тернопільська обл., Тернопільський р-н

48030 Литвинів

Перша згадка про Литвинів - в документі 8 лютого 1440 року, є також згадки у 1476 і 1483 роках. У XV-XVI століттях був містечком. 1880 року село мало 882 мешканців, у тому числі 800 греко- і 44 римо-католиків, 1900 року - 1324, 1921 року - 643, 1931 року - 772, 1939 року - 840, нині - дев'ять сотень осіб. Входило до Підгаєцького району, а від 2020 року є частиною Тернопільського.

Перший (дерев'яний) костел у Литвинові та парафія постали коштом місцевих власників Бучацьких і Скарбеків із Саранчуків не пізніше останньої чверті XV століття. Фундаційні документи 1476 і 1483 років подають їх титул - Відвідин Пресвятої Діви Марії та Різдва Пресвятої Діви Марії і св. Йоана Хрестителя.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: грудень, 03
1901 - у Звинячі на Тернопільщині освячено наріжний камінь костелу св. Франциска Ксав'єра;
1781 - в Тейнах поблизу Клагенфурта в Австрії народився майбутній архієпископом-митрополит Львівський Франциск Лушин;
2000 - кардинал Мар'ян Яворський освятив новозбудований храм cв. Варвари у Дубрівці на Львівщині;
- кардинал Мар'ян Яворський освятив новий парафіяльний будинок при костелі Мучеництва св. Йоана Хрестителя у Самборі на Львівщині;
2016 - архієпископ Мечислав Мокшицький освятив частково виготовлений необароковий головний вівтар костелу cв. Ап. Варфоломія у Дрогобичі на Львівщині;
Наступна дата: грудень, 04
1902 - освячено новоспоруджений костел cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2009 - архієпископ Мечислав Мокшицький відправив першу Месу у частково спорудженому костелі cв. Варвари у Бориславі на Львівщині;
2016 - єпископ Ян Пурвінський впровадив мощі бл. Владислава Буковинського до костелу cв. Варвари у Бердичеві на Житомирщині;

Наприкінці XVI століття храм у Литвинові знищили татари чи турки, і більше його не відновлювали (на його місці пізніше збудували церкву). Парафія теж занепала, хоча формально існувала ще до 1699 року. У ХІХ столітті нечисленні католики латинського обряду села належали до парафії Пресвятої Трійці у Підгайцях, а 1864 року (за чисельності близько півсотні вірних) перейшли до парафіяльної експозитури у Завалові, яка 1925 року стала самостійною парафією Матері Божої Святого Скапулярію.

Джерело фотознімка: ishchuk.net

Принаймні, від 1907 року в якості громадської використовувалась у Литвинові каплиця-усипальниця міцевих власників Літинських. Спочатку її планували розширити, проте 1936 року, коли кількість вірян становила близько 160 осіб, на подарованій Геленою Літинською земельній ділянці та завдяки її коштам і фінансовій підтримці світських і церковних організацій розпочали спорудження нової святині. 9 жовтня 1938 року новозбудований, але ще не повністю оснащений храм освятив архієпископ Львівський Болеслав Твардовський. Хоча авторство цієї каплиці, яку вважали костелом, оскільки у селі планували заснувати парафію, є анонімним, проте, швидше за все, проектантом був випускник Львівської політехніки тернопільський архітектор Альфред Маєвський.

Після ІІ світової війни костел у Литвинові радянська влада використовувала як складське приміщення, а нині він пустує, перебуваючи у частково зруйнованому стані.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.