ЗАЛІЩИКИ. Костел св. Станіслава єп. мч. (1824). Тернопільська обл., Чортківський р-н

48600 Заліщики,
вул. Гайворонського, 18,
+380 (3554) 231-55

Поселення Залісся (перша згадка датується 1340 роком) вперше згадується як Заліщики у 1578 році, 1766 року Заліщики отримали магдебурзьке право, а 1774 року стали повітовим містом. Нині є районним центром із населенням близько 9300 мешканців.

У 1763 році у Заліщиках було споруджено дерев'яний костел та засновано парафію коштом С. Понятовського. 1824 року завершили будівництво мурованого храму, який освятили під титулом св. Станіслава єп. мч. У XIX столітті чисельність парафіян, котрі проживали у місті та сусідніх селах, збільшилась удвічі та наприкінці століття сягнула 3 тисяч. А наступного століття вона зменшилась (теж удвічі), оскільки у багатьох селах збудували свої святині та заснували самостійні парафії.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: березень, 26
1838 - колишній Львівський архієпископ-митрополит Андрій Анквіч помер у Празі (Чехія), похоронений у крипті Празької архікатедри;
1974 - у Мукачеві народився майбутній єпископ-помічник Мукачівський Микола Лучок;
2004 - костел Воздвиження Хреста Господнього у Полтаві освятив єпископ Станіслав Падевський;
Наступна дата: березень, 27
1885 - номіновано на посаду Львівського архієпископа-митрополита єпископа Северина Моравського;
1990 - о. Віктор Антонюк освятив повернений костел св. Анни у Сторожинці на Буковині;
2002 - Апостольську адміністратуру Закарпаття піднесено до рангу Мукачівської дієцезії, її адміністратор єпископ Антал Майнек номінований ординарієм Мукачівським, собор св. Мартина у Мукачеві отримав статус кафедрального;

У 194?-1991 роках у закритій місцевій святині були склад солі та міські туалети. Парафію обслуговують отці-михайлити (згромадження св. Архангела Михаїла).

СВЯТИНІ,
ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:
Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.
Фільми