ЛУЦЬК - Красне. Колишній семінарійний костел Пресвятого Серця Ісуса і св. Терези від Дитятка Ісус (190?, 1934). Волинська обл., Луцький р-н

43018 Луцьк,
вул. Львівська 1а

Вперше Луцьк згадується у літописі 1085 роком, пізніше - у 1150, 1155, 1255, 1259, 1321 і 1325 роках. 1432 року отримав магдебурзьке право, підтверджене 28 липня 1497 року. З 1569 року після Люблінської унії був столицею воєводства. Від 1795 року, коли Волинь увійшла до складу Російської імперії, - осередком повіту, а з 1921р. - Волинського воєводства у складі Польщі. Восени 1939 року став обласним центром. 1858 року у Луцьку проживало 6362 мешканців, 1897 року - 15604, 1939 року - 38600, нині - понад 220 тисяча осіб.

Село Красне, яке нині є житловим районом у Луцьку, згадується вперше у Галицько-Волинському літописі. В середині XIXст. тут постав військовий госпіталь з будматеріалів, отриманих від розбору тринітарського костелу св. Михаїла і Навернення св. Павла.

На початку ХХст. при госпіталі збудували каплицю для військових інвалідів, а в 1922-1923рр. госпіталь став семінарією спочатку Луцько-Житомирської, а пізніше - відновленої Луцької дієцезії, колишню його каплицю стали використовувати як семінарійну під титулом Пресвятого Серця Ісуса.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: квітень, 24
1827 - у Луцькій катедрі Кам’янець-Подільський єпископ Франциск Мацкевич рукоположив в архіпастирі о. Михайла Пивницького, майбутнього єпископа Луцько-Житомирського;
1879 - закладено наріжний камінь під будівництво костелу Матері Божої Утішительки і св. Йосифа Улюбленця у Великому Ходачкові на Тернопільщині;
1900 - о. Леонард Мочаровськи освятив в якості публічної цвинтарну каплиця бл. Соломії у Білобожниці на Тернопільщині;
2009 - меморіальну дошку на фасаді Харківської катедри про врятування католиками від голодної смерті вірменських дітей освятив єпископ Мар’ян Бучек;
2013 - єпископ Леон Малий в костелі св. Катерини у Мостиськах на Львівщині в річницю смерті о. Владислава Зьобера CSsR відкрив та освятив присвячену йому меморіальну дошку;
2022 - єпископ Едуард Кава освятив Хресну дорогу у храмі Матері Божої Фатімської в Зимній Воді під Львовом;
Наступна дата: квітень, 25
2011 - єпископ Ян Собіло освятив у Новомосковську на Дніпропетровщині каплицю св. Адальберта (Войтеха);
Семінарія.
Джерело фотознімка: polona.pl

У 1934 році семінарійну каплицю в Луцьку коштом вірян добудували на костел, який 30 вересня цього ж року освятив єпископ-помічник Луцький Стефан Вальчикевич під старим титулом з додаванням присвяти канонізованій 1925 року Терезі Лізьєській (Терезі від Дитятка Ісус). Саме від 1934 року схематизми Луцької дієцезії подають цей храм другим пунктом відразу після катедри у складі Луцького деканату, ним опікувався ректор о. Казимир Возницький.

Джерело фотознімка: lutsk24.com

Після ІІ світової війни семінарію, її костел та всю навколишню територію у Луцьку передали в розпорядження військових, причому храм використовувався як складське приміщення. Тут розміщувались аж три військові частини, останню з яких розформували на початку 2000-х років. Суттєво зруйновані будівлю колишньої семінарії та інші споруди передали Волинському національному університету імені Лесі Українки, який планував облаштувати тут студмістечко, потім - гуртожиток, а згодом - лабораторний корпус, проте війна зруйнувала ці плани.

Джерело фотознімка: Romek Pawluk

У 1992 році міська влада Луцька передала істотно зруйновану будівлю колишнього семінарійного храму утвореній цього ж року греко-католицькій спільноті. Протягом чотирьох років вони його відремонтували та 28 травня 1995 року освятили як свою церкву Різдва Пресвятої Богородиці, якій після створення 2008 року Луцького екзархату УГКЦ надано статус кафедральної. У 2018 році до неї почали добудовувати великий храм, у серпні 2023 року на ньому встановили останні два куполи.

Джерело фотознімка: Bugor18

В Луцьку є також кафедральний собор свв. Петра і Павла та колишні гарнізонний костел Матері Божої Королеви Польщі і цвинтарна каплиця, раніше були теж катедра Пресвятої Трійці, костели кармелітський св. Іллі, пророка, бернардинський Воздвиження Святого Хреста і вже згаданий тринітарський св. Михаїла і Навернення св. Павла.

Джерело фотознімка: facebook.com/cathedral.lutsk.ugcc
СВЯТИНІ,
ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:
Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.
Фільми