MIELNICA. Dawny kościół p.w. św. Józefa Oblubieńca i Najświętszej Maryi Panny (1749). Wołyński obw., Kowelski r-n

45080 Мельниця

Мельниця вважається заснованою 1245 роком, а в Іпатіївському літописі в період з 1247 по 1288 роки згадується аж вісім разів. Тут було давньоукраїнське городище. Із XIV століття - вже містечко, яке значно пізніше стало селом. 1870 року у Мельниці проживало 420 осіб, 1885 року - 768, 1897 року - 2588, 1906 року - 2262, 1929 року - 2400, нині ж - менше шести сотень мешканців.

Перший (дерев'яний) костел у Мельниці збудували 1704 року коштом місцевого власника Людвіка Манецького. 9 жовтня 1705 року цей храм консекрував під титулом св. Йосифа Обручника i Пресвятої Діви Марії єпископ-ординарій Луцький Олександр Виговський. Один із бічних вівтарів святині містив чудотворний образ Матері Божої, який, за легендою, пов'язаний із битвою з турками під Віднем. Невдовзі у Мельниці постала парафія, до якої 1726 року належало чотирнадцять сіл.

Ważne wydarzenia
w historii świątyń i posłudze arcypasterzy
Bieżąca data: listopad, 03
1596 - єпископ Павло Волуцький консекрував новоспоруджений костел св. Флоріана у шаргороді на Вінничині;
1935 - о. Михайло Завадецький освятив новоспоруджену каплицю-пам'ятник полеглим польським воїнам на цвинтарі у Зборові на Тернопільщині;
2009 - храм св. Станіслава у Чорткові на Тернопільщині проголошено санктуарієм Матері Божої Святого Розарію;
- костел св. Миколая у Лановичах на Львівщині проголошено санктуарієм Матері Божої Салетинської;
2018 - єпископ Яцек Пиль освятив новий вівтар в каплиці Всіх Святих у Феодосії в Криму;
Następna data: listopad, 04
1832 - помер у Деражному єпископ-помічник Луцько-Житомирський о. Ян Підгороденський, похований у Луцьку;
1863 - освячено каплицю сестер-непорочниць у Язловці на Тернопільщині;
1995 - архієпископ Мар'ян Яворський та єпископ Курт Кренн (Санкт-Пельтен) освятили фундамент майбутнього костелу бл. Якова Стрепи у Галичі на Івано-Франківщині;
2006 - єпископ Мар’ян Бучек освятив у Кіцмані на Буковині відновлені костел Матері Божої Цариці, парафіяльний будинок і приміщення для катехизації;
2007 - кардинал Мар'ян Яворський вмурував освячений Папою Бенедиктом XVI наріжний камінь храму Матері Божої Святого Розарію в Косові на Івано-Франківщині;

У 1749 році за кошти Юрія Ольшанського та, ймовірно, Грохольських у Мельниці було споруджено мурований костел. Цей храм інколи датують 1802 роком, проте у церковних джерелах така інформація відсутня. До нього перенесли згаданий вище образ Матері Божої. У 50-х роках ХІХ століття парафія, яку обслуговував куратор о. Ян Жирицький, нараховувала до чотирьох сотень вірян та мала каплицю на місцевому кладовищі, а 1863 року до неї належало понад три сотні вірних.

У 1873 році царський уряд відібрав у римо-католиків мельницьку святиню, передавши її православним. 1876 року вони розпочали кардинально її перебудовувати на велетенську церкву, що тривало аж до освячення у 1881 році. Мельницькі католики латинського обряду, яких приєднали до парафії св. Архангела Михаїла у Голобах, стали послуговуватись цвинтарною каплицею.

Cegielka na odbudowę kościła
Cegielka na odbudowę kościła

Під час І світової війни від перебудованого на церкву костелу у Мельниці залишились лише стіни. 1920 року знищений храм повернули римо-католикам, які завдяки коштам місцевого власника Станіслава Чарнецького і вірян розпочали його реконструкцію у первісному стані (схоже, що спочатку він також долучився до відновлення цвинтарної каплиці). 1927 року у Мельниці відновили парафію, а 1929 року завдяки зусиллям настоятеля о. Болеслава Ястшебського завершили відбудову костелу. До нього повернулась чудотворна ікона Матері Божої Мельницької, яка зберігалась в костелі св. Анни у Ковелі.

У 30-х роках парафія у Мельниці обслуговувалась настоятелем о. Раймондом Козічем. Мала вона 1000-1200 вірних, охоплюючи півтори десятки сусідніх сіл. 1943 року останній настоятель о. Вацлав Маєвський загинув від рук бойовиків УПА. Парафіяни-поляки, виїжджаючи до Польщі, забрали зі собою частину костельного майна, у тому числі і чудотворний образ Матері Божої Мельницької.

Źródło zdjęcia: pershyj.com

Зачинений мельницький храм використовувався радянською владою як зерносховище. Нині він перебуває у глибоко зруйнованому стані. На колишньому кладовищі збереглись руїни старої цвинтарної каплиці.

Dawna kaplica cmentarna
Dawna kaplica cmentarna
Źródło zdjęcia: pershyj.com
INNE ŚWIATYNI Z TYMI SAMYMI: