![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
|---|
| KATEDRY, KOŚCIOŁY, KAPLICE | WYDARZENIA, DOKUMENTY, PUBLIKACJE | ŚWIĘCI, АRCYPASTERZE, PASTERZE |
|---|
| 15.08.2016 | ChZ R Charków: konsekracja katedry w odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny |
| 14.08.2016 | KwŻ У Бердичеві на Житомирщині проваджали сестру-терезіанку на місію до Болівії |
| 14.08.2016 | ChZ У Кам'янському на Дніпропетровщині прощались із старим настоятелем та вітали нового |
| 13.08.2016 | PL Польща: книга «Два Царства» бл. єпископа Григорія Хомишина із вступним словом єпископа Мар'яна Бучека |
| 13.08.2016 | UA a Radio „Maryja”: wywiad biskupa Mariana Buczka про покликання до священства та інше |
| 13.08.2016 | ChZ R Jubileusz Miłosierdzia oraz poświęcienie figurę Matki Bożej w Charkowie |
| 07.08.2016 | KmP w XIV нічне чування перед скульптурою Ісуса Назарянського у Браїлові на Вінничині |
| 07.08.2016 | ChZ w Проща до cанктуарію Бога Отця Милосердного у Запоріжжі |
| 07.08.2016 | KmP Перше паломництво до санктуарію у Чечельнику на Вінничині та освячення нового вівтаря |
| 07.08.2016 | KwŻ Прощальна Меса о. Томажа Мавріча CM у Київській співкатедрі |
| 15, Sierpień, 2016 | Reportaż o wydarzeniu | Fotoreportaż | 15.08.2016 23:27 |
|---|
![]() W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia 2016r. w Charkowie świętowano doroczny odpust parafialny, ku czci Patronki katedry. Mszy przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ordynariusz Charkowsko-Zaporoski biskup Stanisław Szyrokoradiuk OFM a koncelebrowali z nim biskup pomocniczy Jan Sobiło i biskup emeryt Marian Buczek oraz kapłani z Charkowa i diecezji. W czasie uroczystej Liturgii biskup Stanisław konsekrował świątynię, pomagali mu w tym obaj biskupi. Namaszczono olejem ołtarz oraz 12 miejsc na ścianach świątyni. Umieszczono 12 pamiątkowych lichtarzy, nad którym zaznaczono 12 krzyżyków. |
|
Pierwsza świątynia rzymskokatolicka w Charkowie była zbudowana w 1832r. pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Obecna świątynia została zbudowana w 1891r. pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i poświęcona przez proboszcza ks. P. Kisarzewskiego 13 grudnia tego roku. W W roku 1939 była zamknięta, w czasie II wojny światowej otwarli ją kapelani niemieccy. Ostatecznie zamknięto ten kościół w 1949r. a oddano w 1991 roku dzięki ks. Jerzemu Zimińskiemu MIC, który był jej proboszczem. Przez 16 lat remontowano świątynię a 4 maja 2002r. została ustanowiona prezez papieża Jana Pawła II katedrą dla diecezji Charkowsko-Zaporoskiej. ![]() ![]() ![]() |